Ehliyet Yenileme Başvurusu

Ehliyet Yenileme Başvurusu 2016 yılının ocak ayında alınan bir karar ile mevcut kullanılan eski tip sürücü belgeleri 2016 yılının ilk ayından itibaren yenilenme sürecine geçildi. Alınan karar ile sürücü belgeleri üzerindeki yapılan değişiklikler ve yeni sürücü belgesi alabilmek için gerekli olan bazı adımlar randevu, yeni ehliyet başvurusu, gerekli belgelerin temin edilmesi ve yeni sürücü belgesinin teslimiyle ilgili birçok değişikliklere gidilmiştir.

2016 yılında kabul edilen ve Avrupa Birliği Uyum Süreci kuralları gereği değişimi yapılan sürücü belgesi uygulaması ile yapılması gereken ilk iş, Emniyet Genel Müdürlüğünün web sitesinde bulunan online randevu sistemi bölümünden randevu alarak yeni ehliyet başvurusu yapıp istenilen gerekli belgelerin hazırlanma aşamasını tamamlamak olacaktır.

Yeni Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni yönetmelik kapsamında, eski tip ehliyetleri değiştirmek için ilk olarak yeni ehliyet başvurusu yapmak gerekir. Başvuruyu ise randevu alarak ya da randevu almadan yapmak mümkündür. Ancak vakti olmayan sürücüler, Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde ki sürücü belgesi randevu bölümünden randevu alabilirler.

TC kimlik numarası, İsim soy isim, doğum tarihi ve ekrandaki güvenlik kodunu yazarak, başvuru esnasında e-maile gelen onay kodu ile birlikte alınan randevu günü ve saatte, yeni ehliyet için istenilen evraklar ile birlikte Trafik ve Tescil şube müdürlüğüne giderek başvuru işlemini yapabilirler. Randevu almadan başvuru yapmak isteyen sürücüler ise bulunduğu il veya ilçe nüfus müdürlüğüne giderek ehliyet yenileme işlemlerini başlatabilirler.

Yeni Ehliyet İçin Temin Edilmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Yeni Ehliyet İçin Temin Edilmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

İlk kez ehliyet almak isteyen kişileri için gerekli olan belgeler, nüfus cüzdanı, motorlu araç sürücü sertifikası, Doktor tarafından onaylanmış güncel sağlık belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, herhangi bir sağlık kurumundan alınmış olan kan grubu belgesi ve ehliyet dosyası ile alınacak olan ehliyet için vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara ödenmiş olan tutarın dekontu gerekmektedir.

Başka İçerik:  Yeni Ehliyet Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

Ancak çalıntı, kayıp, yıpranma veya yenileme sebebi ile yeni ehliyet için istenilen evraklar ise ilk kez çıkartılacak evraklar ile aynıdır. Sadece motorlu taşıt sürücü sertifikası gerekmez. Bunun yanı sıra yeni ehliyet çıkartmak isteyen sürücülerin eski sürücü belgesini de yanında bulundurması gerekmektedir.

Yeni Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır?
Yeni Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır?

Yeni Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır?

Eski ehliyetini yenisi ile değiştirmek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan biri yeni ehliyet harç tutarı nereye yatırılıyor sorusudur. Başvuru sırasında temin etmemiz gereken belgeler arasında bulunan yeni ehliyet harcı tutarının makbuzudur. Yeni ehliyet harç tutarı her hangi bir emniyet müdürlüğünün veznelerine yatırılabilir.

Bunun dışında Maliye bakanlığının veznelerine veya anlaşmalı olduğu tüm bankalara nakit yatırılması mümkündür. Akbank, ING Bank, Halk Bankası Denizbank. İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, gibi birçok banka Maliye bakanlığının anlaşmalı bankaları arasında bulunur. Yeni ehliyet harcı ayrıca gelir idaresi başkanlığının interaktif vergi dairesi web sayfasından da online olarak yapılır.

Yeni Ehliyet Harcı Tutarı Ne Kadar?

Eski ehliyetlerini yenilemek isteyen sürücüler, başvuru, randevu ve gerekli evraklar dışında yapması gereken bir diğer konu ise yeni ehliyet ücretinin yatırılmasıdır. Yeni ehliyet başvuru esnasında, herhangi bir anlaşmalı bankaya ödeme yaptığınıza dair yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz dekontun güncel tutarı 2021 yılında 270 TL olarak belirlenmiştir.

Eski tip ehliyet belgesini kaybedenlerin, yeni ehliyetini almak için ödeyecekleri tutar ise 15 TL’dir. Yeni ehliyetin kaybolması durumunda ise ehliyetini kaybeden kişinin başvuru yaptıktan sonra ki ödeyeceği tutar ise 237 TL’dir. Sürücülerin güvenliğini sağlayan, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi olumsuz durumların önüne geçmek için yeni ehliyetler eski ehliyetlere kıyasla daha avantajlıdır.

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?
Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yapılan başvuru esnasında işlemlerin tamamlanmasından sonra yeni ehliyetler hemen verilmez. Çünkü yeni ehliyetlerin basımı Ankara’da yapılır. Yeni çipli ehliyetler basılıp dağıtılış süreci başvurudan bir süre sonra yapılır. İşlemleri tamamlayan sürücünün, başvuru sırasında belirttiği adrese PTT kargo yoluyla teslim edilir. Başvuru yapıldıktan yaklaşık 5 gün sonra yeni ehliyet adrese teslim edilir. Yapılan teslim sırasında hiç bir ücret ödenmez.

Başka İçerik:  İşsizlik Maaşı için Son Dönemde Yapılan Yenilikler

Yeni ehliyetin teslim edildiği tarihe kadar, başvurular sırasında talep edilen geçici sürücü belgesi kullanılır. Geçerlilik süresi ise 15 gün olan geçici sürücü belgesi, adres değişikliği gibi nedenlerden dolayı hala elinize geçmemiş olan yeni ehliyeti teslim alıncaya kadar, nüfus müdürlüğüne müracaat ederek geçici sürücü belgesi geçerlilik süresi uzatılır.

Eski Tip Ehliyetlerin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?
Eski Tip Ehliyetlerin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Eski Tip Ehliyetlerin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

2016 yılında Avrupa Birliği uyum yasaları ile beraber hayatımıza giren ve sahtecilik, dolandırıcılık, gibi istenmeyen durumların önüne geçilen yeni ehliyetin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren eski ehliyet geçerlilik süresi 5yıl olarak belirlenmiştir. 31 Aralık 2020 tarihine kadar değişimi yapılmamış olan ehliyetler, sistem tarafından iptal edilir.

Ancak yaşanan yoğunluk, randevu işlemleri, başvuru talepleri sayısının fazla olması nedeniyle sürücüleri mağdur etmemek için, yürürlüğe giren yeni yönetmenlik ile birlikte bu süre 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı. 2016 yılından önce verilen eski tip ehliyet 2022 yılının Aralık ayına kadar geçerliliğin devamı sağlanmıştır.

Yorum yapın