EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur? Kişinin kullandığı aracın çalışmasını zorlaştırır. Her aracın içerisinde motor bulunur. EGR Valfi araçlarda yer alan motorun çalışmasına etki eder. Araç motorlarının çalışmasındaki en büyük etken ne diye sorulduğunda ilk olarak akla EGR Valfi gelir. EGR Valfi motorların olmazsa olmazı olarak da bilinir.

Genel olarak dizel ve benzin motorlarında EGR Valfinin varlığı oldukça önemlidir. EGR Valfi çok zahmet isteyen parçalar arasında yer alır. EGR Valfi tıkanması sonucunda aracın işlevi ve performansı zayıflar. Aracın performansının zayıflaması sonucunda araç istenilen şekilde hareket etmez. Araç hareket etmemekle kalmaz üstelik motoruna da arıza vermeye neden olur. EGR Valfi temizliği bu açıdan oldukça önemli bir noktadır.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi araba motorlarının vazgeçilmez parçaları arasında yerini alır. Motorların vazgeçilmez parçası olmasının sebebi aslında egzoz gazlarının sirkülasyon işlemini sağlaması olarak da bilinir. Araçlarda bulunan egzoz gazlarının çıkarmış olduğu gaz ve dumanlar insan sağlığını olumsuz etkiler. Araba egzozlarından çıkan dumanlar aslında insanlarla birlikte doğayı da olumsuz tehdidi altına alır.

Bu nedenle EGR Valfi varlığı doğa ve insanlar için oldukça önemli yere sahiptir. EGR Valfi motorda bulunduğu için araçların egzozu içerisinden çıkan gazın soğumasını sağlar. Soğuyan gazın nitrik oksit salınımını azaltır. Bu nedenle araçların EGR Valfi sistemine ihtiyacı olduğu kadar doğa ve insanlara da faydası oldukça fazladır.

EGR Valfi Çalışma Prensibi

EGR Valfi Çalışma Prensibi oldukça kolaydır. EGR Valfi hava basıncını enerji olarak kullanılmasını sağlar. Hava basıncını enerjiye dönüştürmek için sürekli olarak açılıp kapanma işlemi yapar. EGR Valfi açılıp kapanan vanaya benzetilir. Motor aracın hareket etmesini sağlar. EGR valfi vanası motor çalıştığı esnada kapalı konumda olduğu bilinir. Araba hızlandığı zaman, motor çalıştığı zaman valfi çalışmaya devam eder.

Başka İçerik:  Vitesli Motor Kullanma Teknikleri

EGR valfi vanası açıldıktan sonra arabadan çıkacak olan egzoz gazlarını yanma odasına götürme işlemi yapar. Aracın yavaşlaması durumunda EGR valfi vanası kapanır. Aynı zamanda araç durduğunda da EGR valfi vanası yavaş yavaş kapanmaya başlar. EGR valfi çalışma prensibi araç çalışmaya başladığı süre zarfında sürekli olarak bu işlevi yapar. EGR valfi benzinli ve dizel araçların motorlarında bulunur.

EGR Valfi Tıkanırsa Arızası Nasıl Anlaşılır?
EGR Valfi Tıkanırsa Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR Valfi Tıkanırsa Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR valfi arızası araç kullanan kişiler tarafından da oldukça dikkat çekilir. EGR valfi arızalandığı zaman araçta bulunan motorun arıza ışığı yanar ve bu sayede sürücü uyarılmış olur. Aynı zamanda motorda Rölantide dengesizliği de EGR valfi arızası sonucunda ortaya çıkar.

Motorda uğultu ve yüksek sesler aynı şekilde EGR valfi sayesinde ortaya çıkar. EGR valfi arızalanması sonucunda motor içerisinde ani hızlanma ortaya çıkar. Motorda emisyon değerlerinde artış gözlemlenir. Arabada genel olarak yakıt kokusu hissedilir. Bu durumların yaşanması motor içerisinde yer alan EGR valfi bozukluğuna işaret eder.

EGR Valf İptal Edilirse Ne Olur?

EGR Valf İptal Edilirse Ne Olur?

EGR valfi kişilerin tercihlerine göre iptal edilebilir. EGR valfi iptal edilirse birçok sorunla karşı karşıya kalınır. Bu nedenle EGR valfinin iptal edilmesi önerilmez. EGR valfi iptal edildiği zaman kullanılan araçta yakıt tüketim artışı görülür. EGR valfi iptal edilmediği zaman araçta yakıt tüketim miktarını azalttığı bilinir.

EGR valfi araçtan iptal edildiğinde iptal edilen aracın performansı düşer. Yakıt sürekli yanmaz. Bu nedenle aracın çekiş gücü de azalır. Aracın motorunda bulunan EGR valfi sistemi iptal edildiğinde araçta tekleme problemleri artış gösterir. Motor sarsıntıları gözlenir. Aynı zamanda araca ait motor çalışır durumdayken araç hareketsiz kalabilir.

EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

EGR valfi çoğu aracın motorunun olmazsa olmazı konumuna sahiptir. Genel olarak ERG valfi temizliği iyi yapılmadığından tıkanır. EGR valfi tıkanıklık veya arıza verdiği zaman aracın performansı düşer. Aracın performans düşmesi daha sonra aracı çalışmama durumuna getirir. EGR valfi arıza verdiği zaman motorun yol gitme kapasitesi düşer. Araç yavaşlar ve aracın çekiminde güçlük yaşanır. EGR valfi araba motorları için oldukça önemli bir detaydır.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

EGR Valf Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR valfi temizliği motorun bakımı dolayısı ile oldukça önemlidir. EGR valfi temizliği sayesinde motorun gücü artmakta ve araç sorunsuz bir şekilde gider. EGR valfi sürekli olarak temizlenmelidir. Uzun süre kullanıldığı zaman tıkanıklık ve arıza meydana gelir. EGR valfi uzun süre temizlenme yapılmadığı zaman aracın birçok noktasına zarar verir. EGR valfi temizliği yapılmadan önce valflerin sökülmesi şarttır.

 Valflerin sökümü esnasında kullanılan aletler gerekli olarak kullanılmalıdır. Valfi hassas olduğundan dolayı temizleyicinin doğru seçilmesi önemlidir. EGR valfi temizlemesi genel olarak usta tarafından temizlenmelidir. Oldukça kolay görünen bu işlem aslında kolay değildir. EGR valfi sökülür takılırken yanlış hata geri dönülemez sonuçlar oluşturur. EGR valfi temizliği teknik bir bilgi içeren temizlik olarak da bilinir. EGR valfi temizlenirken oldukça özen isteyen bir parçadır. Kişilerin usta olmadan EGR valfi temizliği yapması önerilmez.

Yorum yapın