Eğitim Sigortası ve Türkiye’de Sigortacılığın Tarihi

Eğitim Sigortası ve Türkiye’de Sigortacılığın Tarihi Sigortacılık ilk olarak, 19.YY da yabancı ve azınlıkların mallarını etkileyen Beyoğlu yangınıyla beraber ortaya çıktı ve o dönemde sigorta şirketlerinin çoğu yabancı kökenliydi. İlk olarak, 1893 yılında Osmanlı Umum Sigorta Şirketinin kurulmasıyla, yerel sigorta şirketinin de temelleri atılmış oldu. Zaman içinde sigortacılık faaliyetleri, finans sektöründeki gelişmelere paralel olarak arttı ve bugünkü halini aldı. Günümüzde finans sektörü içinde %5’lik paya sahip olan sigortacılık, artan oranlarla yükselmeye devam eder.

Eğitim Sigortası Nedir?

Ülkemizde sık yaşanan trafik kazaları, global krizler, ani vefat oranları ve maluliyetlerden kaynaklanan ağır ailevi krizler tüketicilerin ilgisinin sigorta şirketlerine kaymasına neden oldu. Türk sigorta sektöründe faaliyet gösteren hayat sigortası, deprem sigortası, ev sigortası, kasko sigortası, trafik sigortası, sağlık sigortası ve bireysel emeklilik gibi sigortaların yanı sıra, son dönemlerde eğitim sigortalarına da ilgi gün geçtikçe arttı. Eğitim sigortası, ebeveynlerden birinin vefat etmesi veya sakat kalması durumunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılayarak, eğitim hayatlarını güvence altına alan sigorta türüdür.

Eğitim Sigortasının Avantajları Nelerdir?
Eğitim Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Eğitim Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Eğitim sigortası, maddi durumunuzu olumsuz etkileyecek vefat, kaza ve maluliyet hallerinde, en az 2 en fazla 20 yıl süre boyunca çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılar. Böylece çocuğunuzun eğitim hayatına kesintisiz olarak devam etmesine olanak sağlar. Eğitim poliçesi sahibi olarak, herhangi bir vefat, kaza veya iş gücü kaybında;

  • Çocuğunuzun eğitimine aksamdan devam edebilmesi sağlanır.
  • Tercih etmediği bir kurumda eğitim görmesinin önüne geçilir.
  • Diğer aile fertlerinin bankalarla yüksek oranda kredi ilişkisine girmesini önleyerek, borç gibi yükümlülüklerden onları kurtarır.
  • Devlet veya özel okul giderleri eğitim sigortası ile karşılanan çocuklar, yaşanan vefat veya maluliyet durumunda ortaya çıkacak psikolojik sorunlardan daha az etkilenir.
  • Kaza durumunda teminat tutarı tarafınıza ödenerek, yaşanacak herhangi bir finansal krizin önüne geçilir.
Başka İçerik:  Yeni Ehliyet Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

Eğitim Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Eğitim sigortaları, ani olarak ve iradeniz dışında gelişen kaza, vefat, sakat kalma gibi durumlarda çocuğunuzun eğitimine devam etmesi için verilmesinin yanında sizin de mevcut risklerinizi düzenleyen sigorta türüdür. Eğitim sigortalarında teminat tutarı, çocuğunuzun yıllık eğitim masrafına göre belirlenir. Teminat tutarı, çocuğunuzun kalan eğitim süresi ile doğru orantılı olacak şekilde her yıl belli oranda azalır ve eğitim süresinin sonuna kadar devam eder.

Örneğin, çocuğunuzun eğitim masrafı yıllık 10.000 TL olsun ve çocuğunuzun 5 yıllık bir eğitim süresi kaldığını düşünelim. Bu durumda ilk yıl sigorta teminatı 50.000 olarak belirlenir. İkinci yıl sigorta teminatı 40.000 TL ye düşer. Bu şekilde sigorta teminatı her yıl eşit miktarda azalarak, çocuğunuzun tüm eğitim hayatını kapsayacak biçimde devam eder. Böylece çocuğunuzun eğitimini teminat altına almış olursunuz.

Eğitim Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğitim Sigortası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğitim sigortası yaptırmak için çocuğun birinci dereceden yakını olan anne ve babası olması gerekmez. İsteğe bağlı olarak hala, teyze, amca, dede, büyükanne, dayı gibi çocuğun yakını olan kişiler de sigorta yaptırabilir. Başvuru için 18 ve 70 yaş aralığında olmak yeterlidir. Çocuk için eğitim sigortası yaptırmak isteyen bireyler, sigorta yaptırmadan önce sigorta paketlerini incelemelidirler.

Paket kapsamında çocuk gelişimi, psikolojik danışmanlık, göz ve diş sağlığı gibi çeşitli hizmetler yer alır. Bu yüzden eğitim sigortasının içeriği dikkatlice okunmalı, talebe ve ihtiyaca göre uygun türü seçilmelidir. Ayrıca aylık brüt ücretinizin %15’ini ve yıllık brüt asgari ücreti geçmemek şartıyla vergi avantajından yararlanabilirsiniz. Böylece o aydaki vergi diliminize göre %15 ile %40’lık bir vergi avantajı elde edersiniz.

Eğitim Sigortası Fiyatları

Eğitim Sigortası Fiyatları

Hayatın getireceklerine karşı çocuklarının eğitim hayatını güvence altına almak isteyen ebeveynler, eğitim sigortası yaptırarak, çocuklarına güzel bir hayat sunar ve onların hayal ettiği geleceğe kavuşmasına yardımcı olur. Bu nedenle çocuklarına eğitim için özel sigorta yaptırmak isteyen bireyler, detaylı araştırma yaparak,  onlar için uygun sigorta türünü belirlemeye çalışır.

Başka İçerik:  Taşınma Hazırlığı Yapmanın Pratik Yolları

Eğitim sigortası için ödemeniz gereken sigorta primi; yaşınıza, poliçe süresine, sigorta kapsamında dahil edilen ek teminatlara göre belirlenir. Çocukları için eğitim sigortası yaptırmak isteyen ebeveynler ilk etapta fiyat kriterine dikkat etmelidir. Bu amaçla toplam teminat tutarı ile karşılığında ödenecek aylık veya yıllık ücretler arasında kıyaslama yaparak, sigorta fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın