Dört Mevsim Lastik Nedir? Neden Tercih Etmelisiniz?

Dört Mevsim Lastik Nedir?  Neden Tercih Etmelisiniz? Otomobillerin tamamında zemin ile uyumlu, dayanıklı ve sağlam lastiklerin bulunması son derece önemlidir. Lastikler, arabaların en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle lastiklerin hem hava şartlarına hem de kullanılan zemine uyumlu olması son derece önemlidir. Yol tutuşunun iyi olması, sürüş keyfi, güvenlik gibi sebeplerle lastik tercih edilirken dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle günümüzde pek çok farklı lastik modeli bulunur. Bunlardan bir tanesi de dört mevsim lastik çeşitleridir. Yaz ve kış aylarına uyumlu bir yapıda olduğu için genellikle ılıman iklimlerde kullanıma çok daha uygundur.

Dört Mevsim Lastik Nedir?

İsminden de anlaşıldığı gibi dört mevsim lastikler yılın her döneminde rahatlıkla kullanılabilir. 4 mevsim lastik, özellikle kışların çok sert olmadığı ve kar yağışlarının çok fazla görülmediği bölgeler için çok daha uygun olan bir lastik türüdür. Bunun yanında yaz sıcaklarının fazla olduğu bölgelerde de bu lastiklerden istenen performansları almak mümkün değildir.

Ülkemizde ise ılıman iklimin hâkim olduğu batı ve güney şehirlerinde bu lastikler rahatlıkla kullanılabilir. Dört mevsim lastikleri, kış lastiği ile karşılaştırıldığında diş derinlikleri çok daha azdır. Ancak diş ömürleri çok daha uzun olmaktadır. Yaz lastiği ile karşılaştırıldığında ise diş derinlikleri çok daha fazladır. Mevsim lastikleri ile yaz lastiği en önemli farkları ise yol tutuşunun düşük olması ve düşük fren mesafesine sahip olmasıdır.

Dört Mevsim Lastik Nasıl Anlaşılır?

Dört Mevsim Lastik Nasıl Anlaşılır?

Dört mevsim lastik nedir sorusu ve bu lastiklerin özellikleri araç sahibi olan kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Lastiklerin dört mevsim olup olmadığının anlaşılması için yan kısımlarına bakmak gerekir. Lastiklerin yanında M+S ya da kar simgesi varsa bu lastiğin dört mevsim olduğu anlamına gelmektedir.

Başka İçerik:  İş Yeri Sigortası Yaptırırken Bunlara Dikkat!

Dört mevsim lastikler -5 dereceye kadar dayanıklıdır. Bunun yanında yazın ise ortalama bir performans olmaktadır. Bu sebeple de daha çok ılıman iklimlerde tercih edilmektedir. Islak ya da kuru zeminlerde bu lastikler kullanılabilmektedir. Uzun ömürlü oldukları için de sürücüler tarafından tercih edilmektedir.

Dört Mevsim Lastiklerin Avantajları Nelerdir?

Dört Mevsim Lastiklerin Avantajları Nelerdir?

Dört mevsim lastik avantajları, sürücüler tarafından merak edilmektedir. Bu avantajlar içerisinde en önemlisi bu lastiklerin mevsimlere göre değiştirilmek zorunda olmamasıdır. Bu lastikler yaz lastiği ile karşılaştırıldığında dişleri çok daha derindir. Bu nedenle de daha uzun ömürlüdür.

Araçlarınızda ikinci lastikler için depolama alanı bulunmuyorsa o zaman dört mevsim lastik kullanımı çok daha avantajlı olmaktadır. Hava sıcaklığı 7 dereceden daha düşük olmaya başladığında yaz lastiklerinde donma sorunları meydana gelebilmektedir. Ancak 4 mevsim lastikler -5 dereceye kadar dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yaşanılan yerde sıcaklık -5 dereceden daha soğuk olmuyorsa o zaman 4 mevsim lastik rahatlıkla kullanılabilir.

Dört Mevsim Lastik İle Diğer Lastikler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dört Mevsim Lastik İle Diğer Lastikler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dört mevsim lastikler ıslak ve kuru zeminlerde oldukça iyi performans sergilemektedir. 4 mevsim lastiklerinin yaz lastiklerine göre diş derinliği çok daha fazla olmaktadır. Bunun yanında havaların sıcak olduğu bölgelerde de bu lastikler iyi bir performans göstermektedir. Kış aylarının çetin geçtiği ve karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış lastiği kullanmak gerekmektedir.

Her mevsime uygun lastiklerin malzemesi çok sert hava koşullarında sertleşebilmektedir. Bu durumda sürücüler yol hâkimiyetlerini kaybedebilme ihtimali bulunur. Ilıman iklimin görüldüğü bölgelerde ise her mevsime uygun lastik kullanımının bir sakıncası yoktur. Bu lastikler yakıt tüketimini azaltma özelliğine de sahiptir. Bu özellikleri nedeni ile kış lastiklerinden çok daha avantajlıdır.               

4 Mevsim Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Dört mevsim lastikler uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir. Bunun için yaşanılan bölgelerin iklim koşulları çok önemlidir. Bunun yanında bir lastikten beklediğiniz performans da önemlidir. Her mevsim ortalama bir performans sergiler. Bu lastiklerin üretiliş amacı da budur. Bu nedenle çok yağış almayan ve çok sıcak olmayan bölgelerde kullanılması gerekmez.

Başka İçerik:  LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Bu lastikler genel olarak 10 yıllık bir ömre sahiptir. Uygun koşullar sağlandığı zaman performanslarında düşüş yaşanmaz.  Araçlarda ise yaklaşık 40 bin km mesafeye kadar rahatlıkla kullanılabilir. Bu lastiklerin uzun ömürlü olması için düzenli olarak bakımlarının yapılması son derece önemlidir.

Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri

Dört Mevsim Lastiklerin Özellikleri

Belirli zamanlarda lastiklerin yerleri çapraz bir şekilde değiştirilerek oluşan aşınmaların eşit bir şekilde dağılması da sağlanabilir. Uzun yıllar kullanmak için dört mevsim lastik almayı düşünenlerin öncelikle bu lastikleri hangi koşullarda kullanacağına bağlı olarak araştırma yapması gerekir. Her 4 mevsim lastik aynı özelliklere sahip değildir.

Zayıf ya da güçlü oldukları yönler bulunur. Bazı 4 mevsim lastikler kış aylarında daha iyi performans sergilerken bazıları ise yaz aylarına daha uygundur. Dört mevsim lastik seçerken kullanım şartlarına ve amacına göre doğru lastiklerin seçilmesi son derece önemlidir. Bunun yanında lastiklerin hamur yapısı, desen yapısı, yakıt performansı ve gürültü seviyesi gibi konulara da dikkat etmeniz gerekir.

Yorum yapın