Devlet Destekli Alacak Sigortası Hayata Geçiyor

Devlet Destekli Alacak Sigortası Hayata Geçiyor Alacak tahsilatı konusunda sorun yaşayan kişiler , şirketlerinin likidite ve karlılık oranlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz olaydan yüksek hedeflere ulaştığı için şirketlerin iflasına varan şekilde üzücü tablolar ortaya çıkmasına neden oluyor.

Şirket iflaslarını ince ayrıntısına kadar gösteren cetvellere bakıldığı zaman iflas nedenlerinin 1/4 u yakın kısmının alınamayan paralar yüzünden, tahsil edilmeyen şirket alacakları nedeniyle olduğu gün yüzüne çıkıyor. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı basın açıklamasında ortaya çıkan bu zorlu tablonun seyrini değiştirilmesi gerektiğini ve bunun için farklı modeller ortaya çıkması için çalıştığını belirtti. 

Devlet Destekli Alacak Sigortası ile güven artacak
Devlet Destekli Alacak Sigortası ile güven artacak

Devlet Destekli Alacak Sigortası ile güven artacak


Mehmet Şimşek, KOBİ alacakları kişilerin tahsil risklerini en aza indirmek hedefi ile KOBİ’leri bu riske karşı koruyan alacak sigortasını herkese duyurmak için çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı.  Yürütülen bu çalışmaların kapsamında Hazine Müsteşarlığı , devlet desteğine sahip farklı ama çok yararlı milli model hedef alınıyor. Bu model hayata geçilmesi için planlama yapılıyor. Bu belirtilen modele göre herhangi bir şirketin bilançolarının yüzde kırkına varan bölümünü oluşturması, alacakların etkin bir şekilde yönetiminin olması sağlanıyor.

Bu sayede KOBİ’lerin alması gereken risklerine karşı güven altına alınması planlanıyor. Alacak sigortası konusunun özellikle KOBİ’ler arasında bir ses getirmesi ve talep görmesini hedefleyen devlet modeli ile KOBİ’lere, uygun maliyetle ile alacak sigortasına ulaşma imkanı sağlanıyor. Devletin verdiği destek ile aktif hale getirilecek olan alacak sigortası modeli, mevcut durumda bulunan riskli alacak piyasasına olumlu bir etkileşim olarak hareketlilik getirmesi bekleniyor. 

Halk Sigorta A.Ş. Olağandışı Risk Yönetim Merkezi
Halk Sigorta A.Ş. Olağandışı Risk Yönetim Merkezi


Halk Sigorta A.Ş. Olağandışı Risk Yönetim Merkezi

Vade süre zarfında ve bilanço haricinde tutulan tam varlıkların risk değerlendirme zarfında dikkate alınmaması ile ortaya çıkartılan sorunların de devlet modeli kapsamında çözüme ulaşması amaçlar arasındadır. Böylece alacak sigortaları uygulamasının devlet model olarak tabir edilen şeklinin KOBİ’ler arasında kabul edilebilirlik oranın yüksek olduğu önseziler arasındadır.

Başka İçerik:  İş Yeri Sigortası Ne Demektir?

 
Sigortalar mevzuatına göre teminata sahip olmayan risk yönetim merkezlerinin aktif hale gelmesine imkan veriliyor. Bu risk merkezlerinin çalışma şartlarını ve esasları da mevzuat ile yerinin belirli olması sağlanıyor. Yeni uygulama da devlet bünyesinde bulunan Halk Sigorta Anonim Şirketi, olağandışı risk yönetim merkezi yani diğer adı ile ORYM görev yapıyor. Halk Bankasına bağlı olarak çalışan Halk Sigorta ve KOBİ’lere özel sunulan sigorta hizmetlerinde, sahip olunun geniş portföyü sebebi ile organizasyonu yönetecek kurumlar için iş ortakları da aranıyor. 

Alacak Risklerine Karşı Devlet Koruması Sağlıyor Mu?
Alacak Risklerine Karşı Devlet Koruması Sağlıyor Mu?


Alacak Risklerine Karşı Devlet Koruması Sağlıyor Mu?


Başbakanlığa bu konu ile ilgili sunulan düzenleme teklifi ile KOBİ’lerin alacak tahsilini yapamadığı zaman uğrayacakları zararlarının ve risklerin ortadan kaldırılması hedef olarak amaçlanıyor. Risk yönetimini üstlenen ORYM; reasürans ve sigortaların mevcut durumunun koruma altına alınması sağlayarak KOBİ’lere teminat veriliyor.

Verilen BU teminat ücretlerinin hedeflenen miktardan daha aşağı da olması durumunda ise reasürans koruması için devlet devreye girerek garantörlüğünü ortaya koyuyor. Devlet desteği ile sağlanan bu koruma tutarı, prim gibi üretimi esas alınarak senelere göre değişim gösteriyor.  Bu sebeple ORYM’ nin yükümlü olduğu reasürans koruması devlet tarafından sağlanması gerekiyor.

Siz de şayet alacak sigortası kapsamında sigorta kurumunun internet adresine teklif göndererek karlı çıkış sağlayabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden farklı sigortalara bakarak teklifler gönderim sağlayabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda destek ekiplerine sorularınızı yönetebilirsiniz. En kısa süre için de dönüş sağlanarak konu hakkında tüm bilgiler aktarılacaktır.

Yorum yapın