Depremden Korunma Yolları

Depremden Korunma Yolları  Depremden korunma yollarını depremden önce alınması gereken önlemler deprem anında yapılması gerekenler ve deprem sonrasında yapılması gerekenler olarak 3 alt başlıkta incelememiz mümkündür.  

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler 

Deprem öncesi alınacak önlemler arasında özellikle çok fazla kar yağışı olan ve çığ tehlikesi ihtimali barındıran yamaçlar üzerine bina yapılması şeklinde açıklanabilir. Bunun dışında konutlara deprem sigortasının yaptırılması, mevcut binaların özellikle depremlere dayanıklılıklarını artırılması, yani iyileştirilmesi, deprem etkilerine karşı dayanıklı bir şekilde temellendirmek, inşa edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca yerleşim bölgeleri titizlikle tercih edilmeli. Özellikle zemin kaygan ve ovalık bölgede iskân yapılmamalıdır.  

Deprem Öncesinde Ev İçerisinde Alınması Gereken Önlemler  
Deprem Öncesinde Ev İçerisinde Alınması Gereken Önlemler  

Deprem Öncesinde Ev İçerisinde Alınması Gereken Önlemler  

Bu önlemler arasında ise dolapların üzerine konulmuş olan eşyaların kaymalarını önlemek için onları dolap üzerlerini tutturmak yani sabitlemek oldukça önemlidir. Ayrıca soba gibi ısıtıcı aletlerin sağlam malzemeler kullanılarak bir alana sabitlenmesi önemlidir. Bunun dışında içinde ağır yükler bulunmakta olan dolapların kapaklarının da kilit mekanizmaları aracılığıyla sıkı bir şekilde takılmış olmaları çok önemlidir. 

Evde kullanılmakta olan lamba ve avizelerin tavana sağlam bir şekilde monte edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca dolaplar ve devredilebilecek cinsten malzemelerin birbirine ya da duvara sabitlenmiş olmalıdır. Çünkü olası bir sarsıntı durumunda bunların devrilmesi muhtemeldir. Ayrıca mutfak rafları gibi birtakım yerlerin önlerine bant ya da tel çekilebilir. Böylece küçük nesnelerin, bardakların ve benzeri ürünlerin devrilmesini önüne geçilebilir.

Önemli bilgi ve belgelerin muhafazasının güvenliği için kopyalarının alınması ve kolay yerlerde tutulması gerekir. Bulunulan bölgede deprem anında nelerin yapılması gerektiği hususunda planlamalar ve tatbikatlar yapılmalıdır. Yanıcı özellik taşıyan eşyaların sabitlenmesi gerekir. Ayrıca yaşanan apartmanda bir asansör varsa asansörün yanına deprem anında kullanılamayacağına dair bir yazı asılmalıdır. 

Başka İçerik:  Modifiyeli Araçlar İçin Kasko Sigortası
Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler 
Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler 

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler 

Deprem anında yapılması gerekenler arasında öncelikle balkona ve merdivenlere yönelmemek çok önemlidir. Ayrıca asansör de kullanılmamalıdır. Balkondan aşağı atlamak gibi bir düşünce kesinlikle akıllardan geçmemelidir. Ayrıca sıkça duymuş olduğumuz masa altlarına, kanepe yanına ve benzeri alanlara çök kapan tutun hareketi ile önemli uzuvları korumak için pozisyon alınması gerekir. Bizim dışımızdaki herkesin o anki durumunu düşünerek acil durumlar dışında telefon ile konuşma süresi kısa tutulması gerekir.

Deprem etkisinin durduğu an bütün vana, ocak, sigortalar vb. Açık ne varsa kapatılması gerekir. Tehlike uyandırabilecek cam kenarları gibi yerlerden uzak durarak depremin bitmesi beklenmelidir. Bunların dışında deprem anında evin dışarısında bir alanda iseniz denize yakın bölgelerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca binaların da yakınında olmamak gerekir. Herhangi bir yıkım durumunda olası bir tehlikeden uzak kalmak önemlidir. Ayrıca elektrik ve gaz hatlarının geçtiği yol ve alanlardan, ağaçlardan olabildiğince uzak durmaya olası tehlikelere karşı korunmaya da önem verilmelidir.  

Trafikte Seyir Halindeyken Depreme Yakalanmak! 
Trafikte Seyir Halindeyken Depreme Yakalanmak! 

Trafikte Seyir Halindeyken Depreme Yakalanmak! 

Depreme trafikte yakalandıysanız güvenli bulduğunuz bir zamanda aracınızı sağa çekerek beklemede kalmalısınız. Ayrıca kontak anahtarını yuvadan çıkarmadan beklemeli ve deprem durduktan sonra açık alanlara yönelmelidir. Ayrıca araç içerisinde pencerelerin kapalı tutulması önemlidir. Ancak aracın güvenli olmadığı bir yerde depreme yakalandıysanız trafikten oldukça uzak ve serbest bölgelere gitmeniz gerekmektedir. Eğer depreme bir tünel içerisinde yakalandıysanız aracı durdurarak aracın içerisinden çıkmalısınız.

Aracın yanına uzanarak cenin pozisyonuna geçilmeli yani ayaklar karna doğru çekilip eller boyun ve baş korunur halde beklenmelidir. Yani bilindiği tabirle çök kapan tutun pozisyon olarak gerçekleştirilmelidir. Eğer deprem anında bir kapalı otoparkta bulunuyorsanız bu durumda araçtan derhal inerek aracın yanına uzanarak baş ve boyun bölgesini ellerinizle korumanız gerekir. Çünkü otoparklarda deprem esnasında tavanın çökmesi durumu yaşanabilmektedir. 

Başka İçerik:  Hasar İhbarı Nedir?
Metro Metrobüs Gibi Araçlarda Depremden Korunma
Metro Metrobüs Gibi Araçlarda Depremden Korunma

Metro Metrobüs Gibi Araçlarda Depremden Korunma

Deprem anında mümkün olduğu sürece bu araç türlerinden inilmemesi gerekir. Çünkü bu araçlarda mevcut bir elektrik akımı olduğu için elektrik çarpması tehlikesi söz konusu olmaktadır. Bunun yanında, metrodan inmeye çalışırken bir başka metro ile karşı karşıya gelebilme ihtimali gibi durumlar tehlikeyi arttırabilir.  

Depremden Sonra Yapılması Gerekenler 

Bulunduğunuz yerde sizden başka birinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ve etrafınızda televizyon, radyo gibi elektronik cihazlar var ise son dakika gelişmelerini ve talimatları dinlemelisiniz. Depremin tamamen durduğundan eminseniz, olası artçı depremleri beklemeden hemen ilk yardım çantanızı alarak evden dışarı çıkmalısınız. Toplanma alanları olarak belirlenmiş alana gitmeniz gerekmektedir. Şayet bulunduğunuz yerde öyle bir toplanma alanı yoksa, ağaçlardan, binalardan ve varsa enkaz durumundaki alanlardan, trafikten ve elektrik trafosu gibi tehlike arz eden yerlerden uzak bir serbest alanda beklemelisiniz. 

Enkaz Altında Kalınırsa Yapılması Gerekenler! 

Şayet bu durumda hareket edemiyorsanız herhangi bir ani hareket etmeye çalışmayın. Üzerinizde enkaz olduğunu ve bedeninizde çok daha büyük hasara sebebiyet verebileceğinizi düşünmelisiniz. Ayrıca oradan birkaç dakika içerisinde kurtulabileceğiniz gibi bir müddet orada kalma ihtimalinizi de düşünerek enerjinizi çok fazla harcamamaya özen göstermelisiniz. Eğer uzuvlarınızı kısmi de olsa kullanabilme durumunuz varsa bu durumda yankı uyandırabilecek yerlere vurarak ekiplere varlığınızdan haberdar edebilirsiniz. 

Yorum yapın