Deprem Öncesinde ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Deprem Öncesinde ve Sonrasında Yapılması GerekenlerTürkiye’nin pek çok bölgesinde var olan deprem riski nedeniyle insanların hem deprem öncesinde hem de sonrasında alması gereken önlemler vardır. Ülkemizde yaşanan depremler her yıl giderek artmakta ve alınmayan önlemler can kayıplarını arttırmaktadır. Can kayıplarının en büyük nedenleri ise öncesinde ve sonrasında alınmamış önlemlerdir. Bu nedenle yalnızca depremler yaşandığında değil her gün başımıza gelebilecek olan depremlere karşı kalıcı önlemler almalıyız.  

Deprem Öncesinde Alınması Gereken Önlemler 

Deprem öncesinde alınacak önlemlerin başında yerleşim bölgeleri hakkında verilen kararlar yer alır. Çünkü kaygan ve ovalık bölgelerde yapılan binalar, az şiddetli depremlerde bile büyük hasarlar meydana getirebilmektedir. Dik boğaz ve vadilerin içine konut yapılmamalıdır. Konutlar, gevşek toprağa sahip arazilere yapılmamalıdır. Uygun yerleşim bölgesi seçildikten sonra konutlar, deprem etkilerine karşı dayanıklı yapılmalıdır. İmar planında yer verilen konut arazisi dışına yapılar yapılmamalıdır.

Mevcut binaların dayanıklılıkları da arttırılmalıdır ve deprem sigortası yaptırılmalıdır. Binalarda alınacak önlemlerin yanı sıra deprem anında eşyalardan kaynaklı zararları azaltmak için eşyaların ev içerisindeki konumlarına da dikkat edilmelidir. Örneğin dolapların üzerine eşya koyulacaksa onları sabitlemelisiniz. Dolap kapaklarını mekanik kilitlerle kapalı kalmalarını sağlamalısınız. Soba ve diğer ısıtıcıları, dolapları da aynı şekilde bir yere sabitlemelisiniz. Ancak sabitlenen eşyalar ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, araya bir dolgu malzemesi koymalısınız. Avize, klima gibi cihazları ağırlıklarını taşıyacak şekilde kanca ile asmalısınız.

Mutfakta tezgah üzerine beyaz eşya koyuyorsanız bu eşyaların kaymalarını engelleyecek metal profil kullanmalısınız. Gaz kaçağı ve yangın tehlikesine karşılık gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik olarak kullanılmalıdır. Deprem anında kolayca ve acilen binadan çıkabilmek için çıkış yolundaki olası tehlikeleri ortadan kaldırmalısınız ve geniş çıkış yolu oluşturmalısınız. Bu çıkış yolları da aydınlatılmalı. Ağır dolapların yanına karyola konulmamalı ve üzerlerinde ağır eşya olmamalı. Deprem anında bilinçli olup paniği azaltabilmek için aile bireyleri afet hakkında düzenli aralıklarla bilgilendirilmeli. Deprem çantası hazırlanılmalı ve yeri herkes tarafından bilinmelidir. 

Başka İçerik:  Deprem Çantası içinde Neler Olmalı?
Deprem Anında Kapalı Alanda Yapılması Gerekenler 
Deprem Anında Kapalı Alanda Yapılması Gerekenler 

Deprem Anında Kapalı Alanda Yapılması Gerekenler 

Deprem sırasında eğer bina çıkışına çok yakın değilseniz, bina içinde kalmalısınız. Bu süreç içerisinde de paniğe kapılmamalı ve güvenli bir yerde sarsıntının geçmesini beklemelisiniz. Koşuşturmadan çöküp, başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde kapanıp, sabit bir yere tutunmalısınız. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar değiştirmeyin. Kesinlikle balkona, merdiven arasına veya asansöre gitmemelisiniz. Binadan kolay çıkabilmek için balkondan veya pencereden aşağı atlamayın.

Telefonları acil durum bildirmek dışında kullanmayın. Elektrik kaçağına karşılık elektrik düğmelerine dokunmayın. Eğer tekerlekli sandalyedeyseniz tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır. Okuldaysanız sıra ve masalarda çök, kapantutun hareketi ile baş ve boynunuzu koruyun. Eğer kalabalık bir yerdeyseniz, yine aynı şekilde çökkapantutun adımlarını izleyip koşarak kargaşa yaratmamalısınız. Ayrıca diğer insanları da panik yaratılmaması için uyarmalısınız.

Deprem Anında Açık Alanda Yapılması Gerekenler

Deprem Anında Açık Alanda Yapılması Gerekenler

Deprem sırasında eğer dışarıdaysanız, çökebilecek binalardan, elektrik ve direk tellerinden uzakta depremin durmasını bekleyin. Toprak kayması yaşanabilecek olan yerler, taş düşebilecek yamaç altlarından hemen güvenli bir alana geçilmelidir. Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır. Araç kullanıyorsanız, bulunduğunuz yer güvenliyse durup araç içerisinde bekleyin. Trafikten, köprülerden, üst geçitlerden ve tünellerden uzak durun.  

Deprem Sonrasında Kapalı Alandaysanız Yapılması Gerekenler 

Deprem Sonrasında Kapalı Alandaysanız Yapılması Gerekenler 

Deprem sonrasında eğer kapalı alandaysanız, öncelikle kendinizi kontrol edin. Ardından çevrenizde yardım isteyebileceğiniz insan olup olmadığına bakın. Depremin ardından yangın çıkması sıklıkla görüldüğü için gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın. Ardından camları açarak binayı terk edin. Binayı terk ederken deprem çantası ile birlikte çıkın. Mahallede belirlenen buluşma noktasına doğru yürüyün. Kitle iletişim araçlarından yetkililer tarafından yapılan açıklamaları dinleyin. Artçı depremlere karşı binanıza hemen girmeyin. Öncelikle yetkililerin açıklamalarının ardından güvenli bir şekilde binalarınıza girin. Cadde ve sokakları, yapılacak yardımlar için boş bırakın. 

Başka İçerik:  DASK Sigortası Hakkında Merak Edilenler
Deprem Sonrasında Açık Alandaysanız Yapılması Gerekenler 

Deprem Sonrasında Açık Alandaysanız Yapılması Gerekenler 

Öncelikle çevrenizde gördüğünüz hasarlı binalardan uzak durun. Enerji hatlarının ve elektrik direklerinin yakınında durmayın. Yakınlarınızda bulunan yardım gereken kişilere yardım edin. Ardından mahallenizdeki toplanma noktasına gidin. Bölgenizde yapılan yardım çalışmalarına elinizden geldiğince destek verin. Kitle iletişim araçlarından yapılan açıklamaları takip edin.  

Deprem Sonrasında Yıkıntı Altında Mahsur Kaldıysanız Yapılması Gerekenler 

Her ne kadar zor olsa da öncelikle paniklemeden kendinizi kontrol etmeniz gerekir. Sonrasında yapabileceklerinizi belirlemek adına yanlış bir hareket etmeden önce mevcut durumunuzu öğrenmeniz gerekir. Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa enkazdan çıkabilmek için riskli hareketlerde bulunmayın. Çünkü kurtarma ekipleri size ulaşmaya çalışıyordur.

Enerjinizi en tasarruflu şekilde kullanarak hareketlerinizi kontrol edin. El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız, varlığınızı duyurabilmek için su, kalorifer, gaz tesisatlarına ve zemine vurun. Sesinizi kullanabiliyorsanız kurtarma ekiplerinin duyabilmesi için bağırın. Ancak sesinizin kısılma ihtimaline karşın dikkatli olun. Dış sesleri kontrol edin ve cevap vermeye çalışın. Paniğinizi kontrol altına alabilmek için olumsuz şeyleri olabildiğince düşünmeyin.

Yorum yapın