DASK Yaptırılmadığında Ceza İşlemi Uygulanır mı

DASK Yaptırılmadığında Ceza İşlemi Uygulanıyor Mu? DASK deprem sigortası kısaltmasıdır. 1999 yılında ülkemizde meydana gelen Marmara depremi sonrasında bazı uygulamalarda bazı değişiklikler ve düzenlemeler meydana geldi. Bu konuda yapılan değişikliklerin en başında doğal afet sigortası zorunluluğu geliyor. Bu zorunluluk da Marmara depreminden sonra yürürlüğe girdi.

Deprem sigortası konutların depreme karşı güvence altına alınması ve sağlıklı yapılaşma için zorunlu olan bir sigortadır. Aynı zamanda deprem sigortası depremlerde karşılaşılan zararların en aza indirilmesine fayda sağlıyor. Bu sebepten kaynaklı oldukça önemlidir. Deprem sigortası yani DASK’ın sağladığı fayda ise ülke genelinde depremden kaynaklı ortaya çıkan hasarları üçte iki oranında azaltıyor olmasıdır. DASK ’ın u oranlarda katkı sağlaması durumun ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.

DASK Zorunlu Mudur? Yaptırılmadığında ne olur?
DASK Zorunlu Mudur? Yaptırılmadığında ne olur?

DASK Zorunlu Mudur? Yaptırılmadığında ne olur?


DASK yani deprem sigortası zorunlu tutuluyor. Normal sigorta sistemlerinde nasıl tercihe bırakılmadan zorunlu bir sistem uygulanıyorsa deprem sigortası sistemi kapsamın da zorunlu kılınıyor. Ayrıca deprem sigortası zorunlu tutuluyor olsa da yaptırmayan bireylere herhangi bir cezai işlem uygulanmıyor. Fakat deprem sigortası yaptırmayan bireyler bazı işlemleri gerçekleştiremiyorlar.

Bu kişilere uygulanan ceza ise belirli bir konutu satma ya da kiralama engellemesi konulmasıdır. Son zamanlarda yapılan yeni değişiklikler deprem sigortası yaptırmayan kişiler elektrik ya da su aboneliği alma işlemlerinde de engellenmiş oluyorlar. Herhangi su ya da elektik aboneliğinde yetkililer deprem sigortası yapıldığına dair belge istiyorlar.

Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Deprem sigortası 2001 yılında zorunlu hale gelmiş bir sigortadır. Deprem sigortası yaptırımı zorunlu kılınan bu sigortanın yaptırılmadığı takdirde devreye giriyor. Deprem sonucu oluşan hasarlara karşı yaptırılan bu sigorta türü büyük önem taşıyor. Özellikle de Türkiye’de depremlerin çok yaşanıyor olması deprem sigortasının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Başka İçerik:  Uavt Ne Demektir? Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda yapılan değişiklikler sayesinde deprem sigortası yangın, tsunami gibi doğal afetlerde oluşacak hasarlara karşı da koruma sağlıyor. Üstelik bu gibi zor durumları yaşayan ve deprem sigortası bulunan kişilerin maddi giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Bu sayede kişiler ekonomik anlamda sorun yaşamamış oluyorlar.

DASK Yaptırılmadığında Uygulanan Yaptırımlar
DASK Yaptırılmadığında Uygulanan Yaptırımlar


DASK Yaptırılmadığında Uygulanan Yaptırımlar

DASK Yaptırılmadığında Uygulanan Yaptırımlar Deprem sigortası yaptırmak birçok sigortada olduğu gibi zorunludur. Ancak yaptırılmadığı takdirde de herhangi bir para cezası uygulanmıyor. Buna rağmen dışında bazı yaptırımlar söz konusu olabiliyor. Bu yaptırımlar ise mülk sahibi olan kişiye karşı uygulanıyor. Mülk sahibinin herhangi bir konu atma ya da kiralama işlemi engelleniyor.

Aynı zamanda su, elektrik ve doğalgaz gibi abonelik alması da engellenmiş oluyor. Konut işlemlerinde gereken işlerin aksamasının en büyük sebebi deprem sigortasının yaptırmaması oluyor. Aynı zamanda deprem sigortası yaptırmak ve ardından konut işlemleri için başvurmak için de tarihi geçmemiş olan bir poliçe numarası gerekiyor.

Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?
Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Deprem sigortası fiyatları konutlara göre değişiyor. Ancak kişilerin konutlarına en uygun olan teklifi aldıktan sonra yakın zamanda sonuca varmaları gerekiyor. Bunun en büyük nedeni ise deprem sigorta fiyatları ne kadar olursa olsun olası herhangi bir doğal afet sonucunda çok uygun fiyat ile hasarın karşılanacak olmasıdır.

Deprem sigortası fiyatları her zaman deprem ya da başka bir doğal afet sonucunda meydana gelecek olan hasar zararına göre çok daha uygun oluyor. Bu sayede kişiler deprem sigortasını alarak hem manevi anlamda daha az zarar görüyorlar hem de maddi anlamda çok daha az bir zararla sonuçlandırıyorlar. Bundan kaynaklı bireyler sigorta şirketleri tarafından deprem sigortası yaptırmaları adına yönlendiriliyorlar.

Deprem Sigortasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
Deprem Sigortasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?


Deprem Sigortasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Deprem sigortası olası bir doğal afete karşı kişileri hem manevi hem de maddi anlamda daha az zararla kurtulmalarını sağlıyor. Bu sebepten kaynaklı da zorunlu tutulan sigorta türü olarak nitelendiriliyor. Deprem sigortası avantajları arasında en önemli nokta ise oldukça ekonomik olması yer alıyor. Aynı zamanda ülke genelinde daha sağlam ve güvenilir binaların yapılmasına da olanak sağlıyor.

Başka İçerik:  İkame Araç Kasko Teminatı

Deprem sigortası konutların doğal afetler karşısında gördüğü zararları karşılaması adına büyük önem taşıyor. Ancak bu sigorta sadece bina kapsamında bulunan hasarları karşılıyor. Deprem sigortası aynı zamanda evsiz kalma durumunun önüne de geçiyor. Deprem sigortası fiyatı hesaplaması ise tamamen konuta göre değişiyor.

Yorum yapın