DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası Gelişmeleri

Türkiye Sigortalar Birliği motorlu taşıtlarla ilgili DASK ve zorunlu trafik sigortası konusunda yeni kararlar aldı. Bu kararlara göre poliçelerde düzenleme yapılacak. Poliçe primleri ödenmesinde etkili olan bu kararlara göre ödemelerde önemli değişiklikler söz konusu. 

DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Ödeniyor?

Zorunlu Trafik Sigortası ve DASK poliçeleri poliçenin ilk düzenlendiği tarihe göre hesaplanıyor. Bu tarihe göre ödemeler yılda bir kez yapılıyor. Araç sahipleri bu ödemeyi farklı biçimlerde yapabilir. Mesela ödemeyi peşin olarak yapabilir. Aynı zamanda kredi kartı ile ödeme yapmak da mümkündür. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler ödeme miktarını üçe böldürme şansına da sahip. 

Ödemede Yenilikler

Zorunlu trafik sigortası ve deprem sigortası miktarları ve poliçeleri Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanır. Bakanlık yeni dönemde poliçelerle ilgili yeni kararlar aldı ve bunları resmi olarak duyurdu. Bu kararlar araç sahiplerini sevindirecek. Çünkü artık daha fazla taksitle ödeme imkanı sağlanıyor. Zorunlu deprem ve trafik sigortalarını kredi kartı ile ödemek isteyenler artık sadece üç taksit değil de beş taksitle de ödeme yapabilecek.

Teminatla İlgili Değişiklikler

Poliçelerdeki ödeme kolaylığı yanında aynı zamanda teminatla ilişkili önemli değişiklikler de söz konusu. Banka ve kredi ödemelerinde de bir değişiklik yapıldı. Bireylere ilişkin bankaların yaptığı yapılandırma işlemlerinde yapılan değişikliğe göre, kredilerin ertelenmesi ve yapılandırılmasında sürenin uzamasına bağlı olarak uzayan süre boyunca bankanın teminat sürecinin de devam edeceği söylendi. Koronavirüs her sektörü olduğu gibi sigorta sektörünü de sekteye uğrattı. Hem otomobil hem de sigorta alanındaki zararlar nedeniyle bu iki sektörün korunmasına yönelik olarak alınan bu kararlar araç sahiplerini sevindirebilir. 

Başka İçerik:  Araç Pert Olursa Sigortada Ne Yapılır?

DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası Türkiye Sigortalar Birliği Kararları

Türkiye Sigortalar Birliği bu yeni kararları hem sigorta sektörünü hem de sigortalı olan kişileri ya da şirketleri korumak için aldı. Her ikisinin de bu değişikliklerden olumlu bir şekilde etkileneceği tahmin ediliyor. Alınan yeni kararlara göre ilk başta Nisan ayı olmak üzere, bunu takip eden aylardaki sigorta prim tahsilatı ödemeleri bir ay boyunca ertelenebilecek.

Ertelenme durumunda da ek bir ücret alınmayacak. Alınan kararların en önemli nedeni sigortalar konusundaki dalgalanmalardan ve de muhtemel sorunlardan etkilenmemek. Eğer hayat sigortası yaptıran kişiler de erteleme yaparsa, erteleme süresinde teminat da devam edecek. Bunlara ek olarak sigortalılar erteleme dışında başka bir yapılandırma tercihinde bulunursa da teminat devam edecek.

Sağlık Sektöründeki Değişiklik
Sağlık Sektöründeki Değişiklik

Sağlık Sektöründeki Değişiklik

Pandemi sürecinde en çok etkilenen alanlardan birisi de sağlık. Bu yüzden sağlık sigortası konusunda da önemli değişiklikler yapıldı. Sağlık çalışanları pandeminin en çok zarar görenleri olarak her trülü riskle karşı karşıya kaldı. Risk altında ve çok zor şartlarda çalıştı. Onların sigorta primlerinde de indirim kararı alındı. Sağlık çalışanlarına kolaylık sağlamak üzere yapılan bu indirimlerden bütün sağlık çalışanları faydalanabilir. 

DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası

Sigorta Sektörünü Korumak

Türkiye Sigortalar Birliği sigorta sektörünün pandeminin kötü etkilerini atlatmasını sağlamak için sigortalılar lehine yeni kararlar aldı. Bu kararlardan ilki yazının başında bahsettiğimiz DASK ve Zorunlu Trafik Sigortası konusunda oldu. Araç, mülk sahipleri ve tüm sigortalıları korumak için alınan kararla ödeme süreci uzatıldı ve süreç boyunca teminatın devam etmesi sağlandı.

Öte yandan sağlık çalışanlarının da ödemlerinde bazı kolaylıklar giderildi. Olası bir kriz durumunda en çok etkilenecek olan sektörlerden birisi de sigorta sektörü. Alınan yeni kararlar da bu etkilerin seviyesini en alta indirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda yeni kararlar pek çok sigortalının da lehine olarak düzenlendi.    

Başka İçerik:  Rent A Car Sigortası Kapsamı Nedir?

Yorum yapın