DASK Teminat Tutarındaki Değişiklikler

DASK Teminat Tutarındaki Değişiklikler Doğal afetlerin başında gelen deprem, yaşandığı zaman maddi ve manevi insanların hayatını etkilemektedir. Türkiye’de deprem fay hattı üzerinde olduğundan dolayı doğal afetleri yaşamaktayız. Ne zaman olacağı tam bilinmeyen bu doğal afetin, olduktan sonra neler olacağını da bilemediğimiz için şimdiden önlem almamız gerekir.

Önlemlerin başında zorunlu deprem sigortası gelmektedir. DASK zorunlu deprem sigortası yaptırdığınız takdir de depremde gerçekleşen hasarları karşılayan sigorta türüdür. Beklenmeyen zamanda oluşan depremden sonra hasar tespiti yapıldıktan sonra DASK tarafından bu tutar karşılanır.

DASK ücreti yatırdıktan sonra depremden sonra oluşan hasarları karşılamak için kullanılır. Şayet binanız yıkıldıysa veya binanızda hasarlar bırakıldıysa buna çözüm bulmak en iyisidir. Hasarlı evde oturmaya devam etmek kadar tehlikeli bir şey yoktur. Tüm doğal afetlerin ne zaman olacağı önceden tespit edilmemektedir. Bundan dolayı önlemi başta almakta fayda vardır. Önlem almadan oluşan doğal afetlerde sonradan önlem alsanız da yarar sağlamaz.

Sigorta yaptırmanız sizin her zaman yararınıza olacaktır. Yaptırdığınız sigorta sayesinde doğal afetten sonra da yaşamınızda kötüye giden değişiklikler meydana gelmez. Normal aktif hayatınıza kısa sürede devam ettirme şansına sahipsiniz. DASK yaptırmazsanız ama zaten belli bir tutarda hasar oranı karşılamak zorundasınız aynı zamanda da çalışmaya gitmek zorundasınız. Zarar üzerine zarar ile yola devam edersiniz.

DASK başvuru süreci ise oldukça kolaydır. Bankalardan veya sigorta şubeleri aracılığıyla giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Zorunlu deprem sigortası yaptırmak istediğinizi söyledikten sonra sizden belirli özel bilgiler talep edeceklerdir. Siz belgeleri topladıktan sonra sözleşme imzalayacak konuma gelerek işlemi kısa sürede bitirebilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra; evinizi, binanızı ve canınızı teminat altına alabilirsiniz.

DASK Teminat Tutarı

DASK Teminat Tutarı

İnsanların maddi anlamda önemli destekçisi olan DASK, dünya da insanların yapmasıyla olmayan deprem, toprak kayması gibi olası durumlarda oluşacak hasarı karşılayan sigorta türüdür. DASK imzaladığınız poliçe de hangi tutar adına anlaşma yaptıysanız, belirtilen tutar hesabınıza yatırılmaktadır.

Bu para direk nakit olarak hesabınıza yatırılır. Binanızın tamamen yıkılmış olmasına gerek yoktur. Hasar alması bile yeterlidir. DASK deyince akla tamamen evinizin içi olup dışını düşünmemelisiniz. Çatılar, bacalar, asansörler, bahçe duvarları gibi alanları da teminat altına almaktadır. DASK sigortası yaptırdığınız müddetçe oluşan zararları teminat kapsamında tutarak nakit şekilde size ulaştırmaktadır.

DASK sigortası yaptırmadığınız da ise oluşan tüm hasarları kendiniz karşılamanız gerekir. Peki bu hasarlar nelerdir? Enkaz kaldırım işlemleri, olası ölüm durumu, taşınır eşyalar ve manevi tazminatların hepsini karşılamaktadır. Doğal afetlerden kaynaklı değil de binanın kendiliğinden oluşan hasar almış binalarda zorunlu deprem sigortası yerine konut sigortasına bakmanız gerekir.

Zorunlu deprem sigortasında da farklı bina türleri vardır. Bunlar kapsam içindeki ve kapsam dışındaki olarak iki ayrı kategoride değerlendirilir. Tapu üzerinden kaydı olan; taşınmazlar üzerinden inşa edilen konutlar, kat mülkiyeti kanunu altındaki bağımsız olan bölümler, doğal afetten geriye kalan konutlar, tapu da hangi cinsi olduğu belirlenmemiş arsa görünümlü konutlar gibi tüm bunlar kapsam içerisine alınmaktadır.

Kamu hizmeti altındaki binalar, binanın tamamı ticari amaçla kullanılacaksa, köy yerleşik alanda kullanılan binalar, projesi bulunmayan binaları ise kapsam dışında olarak değerlendirilir. Belirtilen iki türden kategoriye ise teminat sağlanmamaktadır.

DASK işlemi yaptırmak artık çok kolaydır. Belli birkaç tane adımları ilerledikten sonra sizde zorunlu deprem sigortası yaptırarak hayatınızı doğal afetlere karşı alabilirsiniz.

DASK Teminat Tutarı Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

DASK Teminat Tutarı Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Deprem sonucunda oluşan hasarı karşılayan zorunlu deprem sigortası, teminatını o senenin koşullarına karşılık değişim göstermektedir. İşlem yaptırırken azami şeklide ücret belirlenmektedir. Mevcut konutunuzun kriterleri ise son derece önemlidir. Son olarak 2020 senesinde DASK şartlarında değişiklikler yapılmıştır. Teminat için en düşük olarak belirtilen ücret ödenmelidir bu önemli bir konudur. Bu tutar ile kişi hasarını karşılayabilir. Ayrıca teminatın çeşitli şartları vardır.

Başka İçerik:  Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Bu şartlar altında kısa zamanda hesaplanmalar yapılmaktadır. DASK tarafından belirlenen bazı şartlar mevcuttur. Konutunuzun yapı tarzı ise bu konu da önem taşımaktadır. Konutunuzun yüz ölçümü, inşa edildiği zaman dilimi, binanızın kat sayısı, bulunduğu bölgenin deprem konusundaki riskine varıncaya kadar hepsi değerlendirme altına alınır.

Böylelikle azami teminat ücreti hesaplanması yapılır. Zorunlu deprem sigortası, belirttiği gibi zorunlu olduğu için her kişinin bütçesine uygun şekilde ödeme gerçekleştirilir. Sigorta da ise şirketler bazı indirimler yapabilmektedirler. Poliçeler yıllık olarak yenilenmektedir. Mevcut poliçenizi her sene yenilerseniz ayrıca indirim sigorta şirketlerinden isteyebilirsiniz.

2021 DASK Teminat Tutarı

2021 DASK Teminat Tutarı

Zorunlu deprem sigortası yapılan binaların teminat tutarları her sene değişiklik olmaktadır. Ülkenin içerisinde bulunan durum, binanın şartları, ekonomik durum gibi nedenler yüzünden değişiklikler meydana gelmektedir. DASK tarafından 2020 yılında teminat azami tutarı belirlenen Türk lirası kadar ödenmelidir. Azami tutarın ne kadar olacağı belirli şartlar altında hesaplanmalar ile yapılmaktadır. Bu teminat ile yıkılmış binanızı veya hasar almış binanızı iyileştirme de kullanım sağlayabilirsiniz. Nakit olarak hesabınıza yatırılmaktadır.

Yorum yapın