DASK Sigortası İçin Tekliflerin Karşılaştırılması!

DASK Sigortası İçin Tekliflerin Karşılaştırılması! DASK Sigortası için belirli teklifleri karşılaştırmanız gerekir. Zorunlu deprem sigortası, her ev sahibinin sahip olması gereken bir sigorta türüdür. DASK olarak da bilinen zorunlu deprem sigortası, bir deprem sonrasında evinizde meydana gelebilecek olası kayıpları teminat altına alır ve maddi kayıplarınızı tazmin etmeye çalışır.

Deprem sigortasına hangi hasarları dahil ederseniz edin, sigorta size hiçbir şey bırakmadan bunları karşılayacaktır. Deprem sigortası satın almak için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunun için deprem sigortası teklifi alabilir, konuyu anlayabilir ve size uygun deprem sigortası yaptırabilirsiniz.

DASK Sigortası İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

DASK Sigortası İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

DASK yaptırırken sigorta şirketiniz sizden bazı belgeler isteyecektir. Bunları bilmek işinizi kolaylaştırabilir ve hızlı bir şekilde deprem sigortası yaptırmanızı sağlayabilir. Belgelerin yanı sıra yapı ile ilgili bazı bilgiler de istenmektedir. Hangi belge ve bilgilere ihtiyacınız olduğunu kontrol etmeniz gerekirse;

  • Binada hasar
  • Binanın kat sayısı
  • Binanın yapısı nasıl (ahşap, beton vb.)
  • Evin toplam metrekaresi
  • İnşaat sözleşmesi bilgileri
  • Konutun konut mu yoksa işyeri olarak mı kullanıldığı bilgisi.
  • Sigortalı olan kişinin iletişim bilgileri
  • Sigortalı kişinin kimlik bilgileri

Tüm bunlar zorunlu deprem sigortası sağlama sürecinde istenmektedir. İstenen bilgilerin eksik olması durumunda aldığınız teklifin doğruluğu ile ilgili bir sorun olabilir. Tüm bu bilgilerin deprem sigortası maliyeti üzerinde etkisi vardır. Yukarıdaki bilgiler şirketin size maliyetini etkileyeceğinden, eksiksiz bilgi vermeye dikkat etmeniz gerekmekir.

Deprem Sigortası Yapan Yerler Güvenilir Mi?

Deprem Sigortası Yapan Yerler Güvenilir Mi?

Yeni bir ev almak ve ev için deprem sigortası yaptırmak istiyorsanız, deprem sigortası sağlayan sigorta şirketini önceden kontrol edebilirsiniz. Böylece eviniz için en uygun deprem sigortasına sahip olursunuz. Deprem sigortası fiyatları hakkında bilgi almak için internetten yardım alabilirsiniz.

Başka İçerik:  Deprem Sonrası Hasar Bildirimi

Sigorta şirketinin sayfasını kullanmak için vergi numaranızı veya T.C. kimlik numaranızı, e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı girmeniz yeterlidir. Daha sonra sigorta şirketi size uygun olduğunu düşündüğü teklifi verecektir. Size verilen teklifleri karşılaştırabilir ve evinizi sigortalamak için size en uygun teklifi seçebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar Zararı Karşılar?

Evin yapım şekli ne olursa olsun, zorunlu deprem sigortası kayıplarınızı karşılar. Ancak deprem sigortasının kapsadığı zararlar için belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. 17 Ocak 2018 tarihinde alınan karara göre deprem sigortası sadece 240.000 liraya kadar olan zararları karşılamaktadır. Ev sahibi ayrıca 240.000 lirayı aşan zararları tazmin etmekle yükümlüdür. Bu karar resmen verildiği için bundan sapamaz. Ev deprem sigortanız varsa, deprem nedeniyle evinizde oluşan 240.000 liraya kadar onarım yapabilirsiniz.

Deprem Sigortası Fiyatı Nasıl Kontrol Edilir?

Deprem Sigortası Fiyatı Nasıl Kontrol Edilir?

Deprem sigortası satın almadan önce doğal olarak ne kadar ödemeniz gerektiğini bilmek istersiniz. Dilerseniz sigorta şirketine giderek bizzat bilgi alabilir, dilerseniz internet üzerinden araştırma yaparak bilgi alabilirsiniz. İnternet araştırması yoluyla elde ettiğiniz bilgiler genellikle ortalama fiyattır.

Net maliyeti, sigorta şirketi ile doğrudan diyalog yoluyla anlayabilirsiniz. Deprem sigortası fiyat sorgulaması, sigorta şirketlerinin sunduğu internet hesaplama araçlarını kullanabilir. Hesaplama aracının gerektirdiği bilgileri girerseniz, ödemeniz gereken tutarın kaba bir hesabını görme şansınız olabilir.

İnternetten Deprem Sigortası Sorgulama İşlemi

İnternet üzerinden kullanabileceğiniz hesaplama araçları firmaların sunduğu fiyatları karşılaştırma konusunda oldukça yardımcıdır. Bu sayede hangi sigorta şirketini ziyaret edebileceğinizi seçebilirsiniz. Sigorta şirketi ödeyeceğiniz tutarı hesaplarken bölgedeki deprem riskini, binada oluşacak hasarı ve metrekare alanını göz önünde bulunduracaktır.

Deprem sigortası yaptırılacak binalar deprem bölgesinde ise ödenecek ücretler artacaktır. Ancak binanın yaşı ve metrekaresinin büyük olması nedeniyle deprem sigortasının maliyeti artmıştır. Bu nedenle her bina için ödenecek deprem sigortası primi farklıdır. Ödemenizi ödemek için sigorta şirketinin sunduğu taksit seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Başka İçerik:  Binalar İçin DASK'ta Yapım Yılının Önemi Nedir?

Toplu ödeme yapabilir veya taksiler arasında paylaşabilirsiniz. Ödenen primlerin sigortası doğrudan devreye girer. Ancak sigorta primi ödenmezse sigorta geçersiz sayılır ve bina depremden zarar görürse hasar dahil değildir. Bu konuda sigorta şirketinizden ayrıntılı olarak bilgi almanız gerekir. Sigorta şirketiniz size ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecektir.

Deprem Sigortası Alırken Beyan Edilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Deprem Sigortası Alırken Beyan Edilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Deprem sigortasına başvururken bazı önlemler vardır ve sigortaya başarılı bir şekilde başvurabilmek için ibraz edilen belgelerin eksiksiz olması gerekir. Deprem sigortası alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini düşünürken ilk dikkat edilmesi gereken konu alanında uzman ve konuya hâkim bir sigorta şirketi ile çalışmaktır.

Alanında uzman bir sigorta şirketinden hizmet alırsanız, ödeme planınıza yardımcı olacak seçeneklerle karşılaşacaksınız ve süreci takip eden kişinin uzman olmasına bağlı olarak sürecin sonuçları daha iyi olacaktır. Güvenilirlik bir diğer önemli husustur.

Çalıştığınız sigorta şirketi ne kadar güvenilir olursa deprem sonrası yaşadığınız memnuniyetsizliği gidermeniz de o kadar kolay olacaktır. Deprem sigortasının yanı sıra isteğe bağlı deprem sigortası seçeneklerini de değerlendirebilir ve sigorta şirketinizin size sağlayabileceği avantajlardan yararlanabilirsiniz. Herhangi bir sigorta şirketi ile anlaşmadan önce internet üzerinden deprem sigortası teklifi alma seçeneklerini değerlendirebilir ve aklınızda bir seçim yapabilirsiniz.

Yorum yapın