DASK Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır? Zorunlu deprem sigortası, doğal afet kurumu sigortalarınca oluşturulmakta olan ve kısaltma olarak DASK şeklinde tanımlanır. DASK Hasar sorgulama nasıl yapılır sorusu da merak edilen konular arasındadır. DASK zorunlu deprem sigortası ile deprem ve deprem sonrası yangın, sel, heyelan gibi afetlerin neden olduğu maddi zararları nakit olarak teminat altına alıyor.

DASK Hasar Sorgulama Neden Yapılmalıdır?

Türkiye, yüksek enerji taşıyan ve her an tetikte olan fay hatları üzerine kurulmuş bir ülkedir. Bu nedenle depremlere karşı önlem almak son derece önemlidir. Bir afet yaşadıktan sonra DASK Hasar Sorgulama ile sigorta ve afetler ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası: Depremleri Önlemek İçin En İyi Önleyici Tedbirler!

Depremleri önlemek için en iyi önleyici tedbirler, afet sonrası maddi kayıpları teminat altına alan zorunlu deprem sigortasıdır. Ülkenin jeopolitik durumu nedeniyle depremler coğrafi olarak kaçınılmaz bir gerçektir. Türkiye’de her gün düşük şiddette de olsa depremler meydana geliyor.

Bu hafif şiddetli titreşimler, bir gün büyük enerji salınımı ile çok yüksek bir seviyeye yükselecek. Deprem sigortası satın almak, bir afet sonrası ekonomik sıkıntıları önleyebilir. Deprem sigortası da zorunludur.

Zorunlu Deprem Sigortası Hasar Belgesi Sorgulama ile Teminat Alın!

Zorunlu Deprem Sigortası Hasar Belgesi Sorgulama ile Teminat Alın!

İnternet üzerinden DASK hasarlı dosya sorgulaması sayesinde binanız ve çevre alanlar için hangi ücretlerin mevcut olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Deprem Türkiye’nin en ciddi gerçeklerinden biridir. Gölcük ve Van bu konunun önemini bir kez daha anladı. 24 Ocak 2019’da Elâzığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki felaket, depreme karşı alınabilecek önlemleri hatırlatıyor.

Başka İçerik:  DASK Sigortası Heyelan ve Çığı Kapsar mı?

Bu bakımdan zorunlu deprem sigortası en kolay ve mantıklı önlemlerden biridir. Deprem sonrası maddi kayıpları teminat altına alan sigorta sizin için, yükünüzü azaltmak ve insanların günlük hayata adapte olmasını sağlamak için tasarlandı. Afet öncesi sigorta ile zorluklarla karşılaştığınızda sigortanız size yardımcı olacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortasına Kayıt Yaptırmamanın Dezavantajı Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortasına Kayıt Yaptırmamanın Dezavantajı Nedir?

Afet Sigortaları Kanunu‘na göre zorunlu deprem sigortasına yani DASK sigortasına katılmayan kişiler deprem sonrası yardımdan yararlanamayacak, doğalgaz, su ve elektriğe erişemeyeceklerdir. . Ancak evinize konut sigortası yaptırabilmek için öncelikle deprem sigortanızın olması gerekmektedir. Ödediğiniz sigorta primi, afetzedelere yardım olarak iade edilecektir.

Deprem sonrası bildiriminize göre DASK hasar sorgulama süreci devreye girmiştir. DASK tarafından görevlendirilen personel adına, inceleme ve hasar tespiti için olay yerine gitti. Tespit sonucunda elde edilen değer DASK’ın kendisi tarafından ödenir. Muayene sonucunu öğrenmek istediğinizde DASK hasar raporu durumunu sorgulamanız yeterlidir. Bu işlem sonucunda hasar tespitinizi görüntüleyebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Mağdurları En Aza İndiriyor!

Deprem sonrası hasarın boyutunu en aza indirmek için deprem sigortası yaptırmak çok önemlidir. Felaket gerçekleştikten sonra DASK hasarlı dosyaları internet üzerinden online olarak kontrol edebilirsiniz.

DASK hasar poliçesinin sorgulanabilmesi ve raporlanabilmesi için hasar dosya numarası veya poliçe numarası, poliçe sahibinin T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası ve sorgulamalarda kullanılmakta olan cep telefonu numarası istenecektir. DASK Hasar sorgulama nasıl yapılır cevap olarak belirli yollar izlenebilir.

Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

Deprem sigortası, binanın tüm bölümlerini tek tek veya bir bütün olarak kapsar. Temel, ana duvar, bahçe ve istinat duvarı, tavan, zemin ve bu bölümleri tamamlayan tüm parçalar kapsam dahilindedir. Deprem sigortası, afet sonrası binalarda meydana gelen maddi hasarları kapsar ve bazı sorunları kapsamaz.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Bunlara enkaz kaldırma, kira mahrumiyeti, ölüm ve yaralanma, afet sonrası alternatif konut, deprem sonrası yangın, tsunami, heyelan veya patlama hasarı, taşınır mal giderleri ve deprem dışında kendiliğinden hasar nedeniyle bina çökmesi/çökmesi dahildir.

DASK Hasar Ödeme Sorgulama

DASK hasar ödeme sorgulama süreci ile birkaç saniye içerisinde hasarlı ödemenizi sorgulayabilirsiniz. DASK, olay yerindeki kaybı dikkatli bir şekilde tespit edebilmeniz için yetkili personel tarafından elde edilen maddi tutarı size öder. Zorunlu deprem sigortasını (DASK) göz ardı etmemeli ve binanızda meydana gelebilecek bir depremin neden olabileceği hasarlara maddi teminat verebilmek için sigorta poliçenizi her yıl yenilemeniz gerekmektedir. Peki ya DASK güvencesi altındaki binanız olası bir depremde hasar görürse ne yapmalısınız? DASK hasarlı dosyaları açma ve sorgulama hakkında bilmeniz gerekenler için alo DASK 125 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Alo DASK 125 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

E devletten başvuru

DASK İnternet sitesinden başvuru

DASK Web Sitesinden Hasar Bildirimi Nasıl Oluşturulur?

DASK Web Sitesinden Hasar Bildirimi Nasıl Oluşturulur?

DASK Online Hasar Bildirimi” sayfasına gidip bu sayfaya istediğiniz bilgileri girerek kolayca hasar raporu oluşturabilirsiniz.

E-Devletten Hasar Bildirimi Nasıl Oluşturulur?

Hasar ihbarı için “e-devlet hasar ihbar” sayfasına gidebilirsiniz. E-Devlet hizmetlerinden faydalanmak için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT’den temin edebilirsiniz. Sisteme şifre ile giriş yaptıktan sonra depremin şehir ve tarih bilgilerini girerek adımları takip ederek rapor oluşturabilirsiniz.

DASK Web Sitesindeki Hak Talepleri Nasıl Kontrol Edilir?

DASK Hasar Kontrolü” sayfasına giderek istediğiniz bilgileri girerek dosyalarınızı kontrol edebilirsiniz. Sorgulama yaparken hasarlı belge numarasını veya sigorta poliçe numarasını sorgulamayı tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın