Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkı

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkı İsteğe bağlı bir sigorta türü olan kasko sigortası bazı kişiler tarafından ertelenebilmektedir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığından kasko sigortası konusunda biraz esnek davranılmaktadır. Fakat unutmamak gerekir ki zorunlu trafik sigortası yalnızca karşı taraf ya da üçüncü kişilerde oluşan zararları karşılar. Oysa kasko sigortası araç sahiplerinin kendi zararlarını karşılar.

Normal şartlarda kasko sigortasının kapsadığı bütün riskler araç sahibinin poliçesinde yer alan teminatları içerir. Bu teminatlar şirkete göre değişiklik ve farklılık göstermektedir.  Ancak hemen hemen tüm şirketlerde aracına kasko yaptırmak isteyenlere belirli ana teminatları sunar.

Bu yüzden kasko sigortasının içerdiği bütün risklerin ana teminatlar ile yazılı ek teminatlar olarak ayrı ayrı değerlendirerek seçilmesinde ve karar verilmesinde fayda vardır. Araç sahibi tüm sunulan teminatlara ek olarak kendisi de ek teminat ekletebilir poliçeye.

 Bu ek teminatlar fiyatlarda değişikliğe neden olabilir. Tüm değerlendirmelerin ardından eklenen ek teminatlarla birlikte ortaya çıkacak kasko sigortası hesaplanır ve müşterinin tercihine göre fiyatlandırma belirlenir. Müşteri dilerse standart kasko yaptırabilir.

Kasko sigortası teminatlarına göre farklı türlerde müşterilerine sunulabilmektedir.  İhtiyaca göre ve hatta bütçeye göre kasko poliçesi ayarlamak mümkündür. Bu kasko türleri nelerdir? Genel kasko, tam kasko,  dar ( mini ) kasko ve genişletilmiş kaskodur.

Genel Kasko Nedir?
Genel Kasko Nedir?

Genel Kasko Nedir?

Genel kasko kişinin aracının başına gelme ihtimali yüksek olan teminatları içeren kasko türü olup teminat kapsamları şunlardır:

 • Araca çarpılması
 • Araç park halindeyken ya da seyir halindeyken araca bir başka araç veya nesnenin çarpması
 • Başka kişilerin araca zarar vermesi
 • Aracın yanması veya kundaklanması
 • Aracın çalınması ya da parçalarının çalınması esnasında aracın zarar görmesi
Başka İçerik:  Uygun Kasko Teklifi

 Teminatlar arasındadır.

Dar Kasko Nedir?

Dar kasko bir diğer adıyla mini kasko daha dar kapsamlı ve primi daha düşük olan bir kasko çeşididir. İhtiyacın olmadığı bazı teminatların poliçeden çıkarılması ile kasko genel kapsamdan çıkar ve dar kasko olarak adlandırılır.

Diğer kasko türlerine bakılırsa daha ekonomik olduğu için çok tercih edilmektedir.  Ama teminatların tümünü kapsamadığı için de aracın tam manasıyla güvence altına alındığını söyleyemeyiz.

Dar Kaskonun Avantajları

Dar kaskoyu diğer kaskolardan ayıran en önemli özelliği uygun fiyatıdır. Paketin içeriğini müşteri belirlediği için ana kaskodaki ödenmesi zorunlu teminat tutarlarını ödeme zorunluluğu da ortadan kalkar.

Dar kasko poliçesi uygulanacak aracın hasarsız olması durumunda uygulanacak olan hasarsızlık indirimi dar kaskoyu en cazip kılan yanıdır. Ayrıca dar kasko paketlerine içerisine konulabilen ek talimatlar da büyük avantaj sağlıyor.

Bir de poliçeye dâhil edilebilen acil sağlık hizmeti müşterilerine 24 saat boyunca tıbbi danışmanlık hizmeti vermektedir.  Bu hizmet dâhilinde kişinin hastane yatarak hizmet alması durumunda ve hastane masraflarının ödenmesinde poliçe devreye sokularak masrafları karşılanmaktadır. 

 Kısaca özetlemek gerekirse kendi bütçenize göre planlayabileceğiniz paketlerle aldığınız dar kasko hem uygun ve cazip fiyatlarıyla bütçenize göre hizmet sunar hem de belirlediğiniz çerçevelerde aracınızı güvence altına alarak içiniz rahat olur.

Genişletilmiş Kasko
Genişletilmiş Kasko

Genişletilmiş Kasko

Genel kasko kapsamındaki poliçe teminatlarına ek olarak primler ödendiğinde daha fazla teminat edinmiş olursunuz ve bunun adı genişletilmiş kasko olur. Ek teminatların arasında doğal afetler, yaban hayvanlarının verdiği zararlar, terör olayı sonucu oluşan zararlar yer almaktadır.

Araçlardaki özel eşyalar da ek teminatlar kapsamındadır. Araçta bulunan üçüncü kişilerin aldığı hasarların ve zararların bedelini de karşılamaktadır. Ayrıca yol yardımı da ek teminatlar içindedir.

Başka İçerik:  HGS Etiketi Nedir? HGS Sorgulama İşlemleri

Genişletilmiş kasko belli bir kapsama sahiptir. Sonradan bir problem yaşamamak adına sözleşme esnasında bu durumlara dikkat edilmelidir.  Ayrıca genişletilmiş kasko yaptırmış olan kişi nerede kaza yapmış olursa olsun bu kapsamın içinde yer alır.

Genişletilmiş Kasko Ve Dar Kasko Farkı Nedir?

Öncelikle her iki kasko da ekonomik duruma bağlı olarak primleri değişiklik gösterir. Dar kaskonun kasko poliçesi tutarları düşüktür ama genişletilmiş kasko primleri daha yüksektir. Dar kaskonun güvence altına alınan teminatlar kısıtlıdır. Dar kaskonun aksine genişletilmiş kaskoda ise teminat imkânı bir hayli geniştir.

Genişletilmiş kasko imkânları oldukça geniş olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

Tam Kasko Nedir?
Tam Kasko Nedir?

Tam Kasko Nedir?

Tam kasko ya da full kasko araçları en kapsamlı şekilde güvence altına almış olan bir kasko türüdür.  Tam kasko genel kasko teminatlarının hepsinin yanında ek teminatların tamamının da sigorta poliçesine dâhil edilerek oluşturulmasıdır. Tam kasko ek teminatları arasında;

 • Terör, grev, ayaklanma gibi durumlarda yetkililerin müdahalesi sonucu oluşan zararlara karşı teminat
 • Enflasyona karşı teminat
 • Yurt dışındayken araçta oluşabilen zararlara karşı teminat
 • Hukuksal yardım teminatı
 • Doğal afetlerden kaynaklı  oluşan zararlara karşı teminat
 • Eskime payının düşmemesi teminatı
 • Bazı kemirgen ve benzeri hayvanların araca verdiği zararlara karşı teminat
 • Kullanım kaybına karşı teminat
 •  Yardım hizmeti paketi teminatları

Sayılabilir. Araç sahipleri ekonomik sebeplerden ya da korunmaya karşı duyulan ihtiyaçlardan dolayı kasko türünü dar kasko ya da genişletilmiş kasko olarak seçebilir.

Yorum yapın