Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır? Çekilen araç sorgulaması kişilerin çekilmiş olan araçlarının nerde olduğu bilgisi verir. Araç sahipleri genel olarak araçlarının nereye çekildiğine dair birçok tereddüt yaşar. Kişiler çekilen araçları hakkında birçok bilgiye ulaşmak ister. Kişilerin çekilmiş araçları belirlenen otoparklar içerisinden birine çekilir. Araçları çekilmiş olan kişiler araçlarının hangi otoparka çekildiğini haliyle merak eder.

Buna bağlı olarak kişiler sadece çekilen araçlarının hangi otoparkta değil otopark hizmetlerini öğrenmek ister. Çekilen araçlar için günlük olarak otopark ücreti hesaplanır. Kişiler otopark ücretinin günlük olarak hangi fiyat olduğu da merak ederler. Otoparka çekilmiş olan araçların nasıl ve ne kadar süre sonra alınacağı da kişiler tarafından oldukça merak edilir. Yeni kanunlara göre otopark ücretleri her yerde aynıdır. Çekilen araç sorgulaması ile aracınızın hangi otoparkta olduğunu öğrenebilirsiniz.

Çekilen Araç Sorgulama İşlemi

Kişiler çekilen araçlarının nerede olduğunu birçok yöntem ile öğrenme imkanlarına sahipler. Trafikte gereken kurallara uymayan sürücülerin araçları otoparklara çekilir. Çekilen araçların hangi otoparkta bulunduğunu öğrenmek isteyen kişiler SMS yöntemi ile öğrenebilirler. Kişiler çekilen araçlarının yerini e devlet uygulaması üzerinden de kolaylıkla öğrenme imkanlarına sahipler.

Ayrıca kişiler emniyet genel müdürlüğü sitesinden araçlarının hangi otoparkta olduğunun bilgilerini de sorgulama imkanına sahiptir. Plaka yardımı ile kişiler araç sorgulama işlemlerini de yapabilirler. Genel olarak sürücülerin çekilen araçları en yakın boş olan otoparka götürülür.

Çekilen araçlar süresi dolduğu zaman alınmazsa devlet hazinesine kalır. Aracın yasak yerlere park edilmesi sonucunda araçlar da otoparka çekilir. Yanlış park sonucu aracı otoparka çekilen sürücüler kimlikleri ile birlikte otoparka gitmelidir. Belirli bir ücret karşılığında aracını otoparktan çekebilir.

Başka İçerik:  DASK Sigortası Heyelan ve Çığı Kapsar mı?
Çekilmiş Araç Sorgulama İçin İlk Yol SMS
Çekilmiş Araç Sorgulama İçin İlk Yol SMS

Çekilmiş Araç Sorgulama İçin İlk Yol SMS

Aracı çekilen kişilerin araçlarını hangi otoparka çekildiğini öğrenmenin birçok yolu bulunur. Çekilen araçlar için ilk yol SMS olarak bilinir. Kişiler farklı sebepler dolayısıyla araçlarının çekildiği yerleri SMS aracılığı ile kontrolünü sağlayabilirler. Aracı çekilen kişilerin SMS yolu ile bilgi alması da oldukça kolay bir işlemdir.

SMS yolunu kullanmak isteyen kişiler telefonlarından PARK yazıp boşluk bırakarak ARAÇ PLAKASI yazarak 1550 ye mesaj atabilirler. Bu yöntem ile araç sahipleri araçlarının hangi otoparkta olduğunu öğrenme imkanına sahip olurlar. Kişilerin yollamış oldukları SMS sonucunda otopark bilgisinin yanı sıra, otopark ücretinin de ne kadar olduğu bilgisi verilir.

Otopark çekilme nedeni de gönderilen mesaj sonucunda öğrenilir. Araç sahiplerinin gönderecek olduğu bu mesaj kişilerden 2 TL tahsil eder. SMS yöntemi ile bilgi öğrenmek araç sahipleri için oldukça kolay bir yöntemdir. Genel olarak tercih edilen bu yöntem oldukça uygun fiyatlıdır.

Çekilen Araç E-Devlet Sorgulama
Çekilen Araç E-Devlet Sorgulama

Çekilen Araç E-Devlet Sorgulama

Çekilen araç sorgulaması nerede olduğunu öğrenmenin bir diğer yolu ise e devlet sistemi olarak bilinir. Kişiler e devlet üzerinden araçlarının neden çekildiğini öğrenmek için bilgi alma imkanına sahipler. Aynı zamanda e devlet üzerinden bakıldığı zaman kişilerin çekilen araçlarının hangi otoparkta olduğu da gözükmektedir. Çekilen araç e devlet sorgulama işlemi oldukça basittir.

Kişiler e devlet sistemi üzerinde T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmaları gerekir. Giriş yapan kullanıcılar araç plakaları ile bilgilere ulaşır. Araç üzerinde önceki yılların da araç çekme cezası gözükür. Kişiler e devlet sistemi ve SMS yöntemi ile araç sorgulama işlemlerini yapmayı tercih etmeyebilir.

E devlet sistemi ve SMS sistemi üzerinden tercih edilmeyen sorgular Emniyet genel müdürlüğünün web sitesinden yapılır. Emniyet genel müdürlüğü web sitesinden kullanıcılar kimlik numarası ve doğum tarihi ile işlem yaparlar.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Yaptırmak Önemli Mi?
Çekilen Araç Nasıl Alınır?
Çekilen Araç Nasıl Alınır?

Çekilen Araç Nasıl Alınır?

Çekilen araç sorgulaması ile geri alınmak istendiği zaman araç sahiplerinin alması gerekir. Araç sahibi yurt dışında veya gidemeyecek durumda ise araç sahibinin vekiline araç teslim edilir. Aynı zamanda muvafakat name sahibi kişilere araçların teslimi yapılır. Çekilen araç sorgulaması tüzel kişi şirkete ait ise araçların geri alınma yöntemi de bulunur.

Şirket üzerine kayıtlı olan araçlar şirket imza sirküleri bulunan kişiler aracı teslim alabilirler. Kişiler araçları alacakları zaman otoparka gitmeden önce alması gereken belge de bulunur. Kişiler trafik tescil ve denetleme şube müdürlüğü ceza işlemleri büro amirliğine başvurmaları gerekir. Başvuru sonucu alınacak olan çıkış belgesi sayesinde kişiler araçlarını otoparktan çıkarma işlemlerini yapabilir.

Yorum yapın