Cam Hasarı Durumunda Trafik Sigortası

Cam Hasarı Durumunda Trafik Sigortası Araçlar olası kaza sonrasında zarar görürler. Bu zarar dış parçalarda da olabilir iç parçalarda da olabilir. Genellikle zarar gören bölümlerden biri de aracın camlarıdır. Aracın camları sadece kaza anlarında değil hırsızlık gibi durumlarda ya da diğer olumsuz durumlarda da meydana gelebiliyor. Araç sahipleri de trafik kazalarının vermiş olduğu maddi zararlara karşı güvence sağlamak amacıyla sigorta yaptırırlar. Bu sigorta türü Trafik sigortası olarak adlandırılır. Ancak sigorta araca gelen zararlar kapsamında her durumu kapsamaz ve her zaman maddi zararları karşılamaz. Bu durumlardan biri de cam kırılmasıdır. Araçlar trafik sigortası kapsamında araca elen diğer zararlara karşı güvence sağlar.

Trafik Sigortası Olmaması Sorun Yaratır mı?

 

Trafik sigortası araç sahibi olan bütün kişilerin yaptırmakla zorunlu oldukları sigorta türüdür. Olası bir kaza sonrasında meydana gelen maddi zararlara karşı araç sahibini güvence altına alır. Aynı zamanda kaza sonucu aracı kullana kişinin vefat etmesi durumunda da trafik sigortasını uygulayan sigorta şirketi sürücünün yakınlarına tazminat öderler. Bunun yanında araçta meydana gelen maddi zararları da karşılayarak maddi zararları en aza indirir. Zorunlu olmasından kaynaklı trafik sigortasını uygulatmayan araç sahipleri ceza alacaklardır. Trafikte sigortası bulunmayan araçlar tespit edildiğinde ceza uygulamak ile beraber araç çekilecektir. Araç sahibinin tekrar aracını alabilmesi için ise trafik sigortasını yaptırması gerekecektir.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Son dönemlerde meydana gelen kazalar ile beraber araçlarda birçok arıza görülür. Özellikle de aracın en hassas bölümü olan camlar çok hızlı ve kolay bir şekilde kırılabilir. Trafik sigortası zorunlu sigortalar kapsamında yer alır. Trafik sigortası bulunmayan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Kaza esnasında meydana gelen hasarlar trafik sigortasının uygulandığı sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Bu da araç sahiplerinin maddi anlamda çok az bir kayıp yaşamalarını sağlar. Trafik sigortası kapsamı dâhilinde sadece sigortası yapılan araç değil kazaya dahil olan karşı taraftaki aracın maddi kayıpları da karşılanır. Her iki tarafın da maddi kayıpları sigorta şirketi tarafından trafik sigortası kapsamında karşılanır.

Trafik Sigortası Kapsamında Cam Hasarı Karşılanır Mı?

Trafik Sigortası Kapsamında Cam Hasarı Karşılanır Mı?

Hırsızlık olayları ya da diğer dış erkenlere bağlı olarak araçlarda cam kırılması trafik sigortası tarafından karşılanmaz. Ancak burada önemli olan nokta camın hangi durumda kırılmış olmasıdır. Araç camı kırılması küçük miktarda meydana gelmiş ise hasar küçük miktarda olduğu için genelde sigorta şirketleri bu maddi zararı karşılamaz.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyatlarında Eşitlik Oluştu

Trafik kazası dışında meydana gelen cam kırılmalarında da sigorta şirketleri meydana gelen maddi hasarları karşılamaz. Trafik kazası sonucu oluşan cam kırılmalarında da sigorta şirketlerinin maddi zararı karşılaması için cam sigortası teminatlarının trafik sigortası teminatları arasında yer alması gerekiyor. Sigorta şirketi tarafından uygulanan trafik sigortalarına ek teminatlar eklenerek ve bu teminatlar için farklı bir ücretlendirme yapılarak cam kırılmasının vermiş olduğu maddi zarar karşılanır.

Cam Hasarı Neden Trafik Sigortası Tarafından Karşılanmaz 

Araçlarda cam kırılması her zaman trafik kazasına bağlı olarak değil hırsızlık olaylarına bağlı olarak da meydana gelebiliyor. Hırsızlık durumunda aracın camı kırılarak  meydana gelir. Bunun sıkında yolda giderken cama taş gelmesi ile ya da hava koşullarına bağlı olarak aracım camı kırılabilir. Toplu yürüyüşler, terör olaylar, yangın çıkması ya da meydana gelen diğer doğal afetlere bağlı olarak aracın canı zarar görebilir. Bu durumlarda aracın camına zarar gelmesi ile araç sahipleri trafik sigortasına başvururlar. Ancak trafik sigortası bu durumlarda oluşan maddi hasarı karşılamaz. Bu durumlar trafik kazası sonrası oluşmadığı için sigorta şirketleri maddi zararı karşılamaz.

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?
Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

 

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Araç sahipleri araçlarına sigorta yaptırmaları gerekiyor. Bu sigorta trafik sigortası olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda trafik sigortası listede başlı olarak değil de zorunlu olarak yaptırılması gerekiyor. Olası kaza anında araca gelen zarar ile beraber kazaya dâhil olan diğer aracın zararları trafik sigortası şirketleri tarafından karşılanıyor. Ancak sigorta şirketleri trafik kazaları dışında araçta meydana gelen zararları karşılamaz. Bunlardan biri de cam kırılmalarıdır. Cam kırılmaları trafik kazası dışında da oluşabilecek zarar olduğu için trafik sigortası bu hasarın meydana getirdiği maddi zararı karşılamaz. Ancak ne olursa olsun trafik sigortasını her araç sahibi yaptırmalıdır.

Başka İçerik:  Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

 

Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır? 

Trafiğe çıkacak olan araçlarla beraber sürücü koltuğuna artıran kişilerin güvenliği oldukça önemlidir. Olası bir trafik kazasında meydana ciddi hasarlar ile beraber maddi kayıplar meydana gelir. Bu durumda ilk başta önlem alınmalıdır. Trafik sigortası da bu durumlara karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biridir. Trafik sigortası kapsamında araçta meydana gelen maddi zararlar sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Trafiğe çıkan her araç için en büyük güvence trafik sigortasıdır. Ancak birçok maddi zararı karşılayan trafik sigortaları cam kırılmaları sonucu oluşan maddi zararları karşılamaz. Yine de trafik sigortası yaptırmak zorunludur.

Yorum yapın