ASBİS No Nedir?

ASBİS no nedir? Araç ve sürücü bilgi sisteminin kısaltması olarak bilinir. Öncelikle bilinmelidir ki sıfır veya ikinci el araçların, sürücü belgesi, araç teslim ve devir belgesi işlemleri yapılabilir. Bu sebeple de ASBİS no ile belirtilen işlemler online olarak kısa sürede sorgulanabilmektedir. Hem kolaylık açısından hem de zaman kaybı yaşamadan birçok kişi için önemli bir kolaylık sunar. 

Belirtilen uygulama ile birlikte sıfır araç alımı veya ikinci el araç alımında da araçların hasar kaydına bakabilmek için büyük bir kolaylık sunar. ASBİS no 19 haneden oluşur. Noterde yeni araç alımları için araç sahibine verilen ve tescille ilgili geçici belge üzerinde bulunan numaraya verilen isimdir.

ASBİS No İle Araç Sorgulama

Birçok kişi tarafından kolaylıkla kullanılan ASBİS no kolaylık tanıyan özellikli bir uygulamadır. Hem işlerin kısa sürede halledilmesini sağlar, hem de araç alacak olan kişiye kolaylık tanır. ASBİS no ile öncelikle yapılan araç tescili işlemi gerçekleşir. Daha sonra da tescillenen aracın trafik tescil belgesi veya seri numarasına dönüşür ya da ruhsat numarasına da dönüşebilmektedir. 

ASBİS no uygulamasının çıkış yılı 2010 yılı olarak belirlenmiştir. Çıkmış olduğu yıl içerisinde E-Devlet sistemine geçmiştir. Önce ise 2005 senesinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve temelleri atılan bir sistemdir. Birçok kişiye kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Yeni veya ikinci el araç alan kişiler için aracın sigorta bilgilerine erişme imkanı mevcuttur. Bu durumda sağlamış olduğu kolaylık ile birçok kişi de faydalanmış olur. 

Başka İçerik:  Alkollü Araç Kullanma Cezaları
ASBİS ile Hangi İşlemler Yapılır ?

ASBİS ile Hangi İşlemler Yapılır ?

Her zaman kolaylık tanıyan ASBİS no uygulaması ile öğrenilecek işlemler oldukça fazladır. Sahibi olunan araç için önemli bilgilere erişilirken aynı zamanda kasko sigortası teklifi almak için de ASBİS no uygulamasına ihtiyaç vardır. Araç sahiplerinin ve yeni araç alacak birçok kişinin beklentilerini karşılayan uygulama aynı zamanda aracın sigorta bilgilerini de tam olarak aktarır. 

Araç tescil işlemlerini yaptığı gibi aynı zamanda da araç devir işlemlerini de gerçekleştirir. Böylelikle işlemlerin hızlı bir şekilde olması halinde birçok araç ve sürücü bilgi devamlılığı için de kolaylık sağlar. Trafik tescil belgesi seri numarasını da sorgulama imkanı mevcuttur. Bu şekilde sürücü belgeleri ve gereken işlemleri için online platformda oluşan bilgi sistemidir. En ince ayrıntısına kadar sürücüye aktaran sistem aynı zamanda e- devlet kriterlerine de uygun bir şekilde tasarlanmıştır. 

ASBİS İle Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır ?

ASBİS İle Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-devlette bulunan uygulama ile birlikte sigorta sorgulama işlemi yapılabilir. Böylelikle istenilen sigorta bilgilerine ulaşma imkanı mevcuttur. Belirtilen entegrasyona bağlı bir şekilde yürütülen uygulama ile alınan bilgiler tam ve eksiksiz bir şekilde alınmaktadır. Trafik Sigortası Bilgi Sistemi (TRAMER) yerine ASBİS no kurulmuştur. Kolaylık sağlayan uygulamada araç belge seri numarasına ulaşma imkanı da mevcuttur. Bu sebeple de beklentileri en iyi şekilde oluşturan ASBİS, aynı zamanda ruhsat sorgulama da gerçekleştirir. Bilgileri alırken her ayrıntıya yer veren uygulama içeriği e-devlette bulunmaktadır. 

ASBİS No İle Ruhsat Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Uygulamanın kullanılmaya başladığı 2005 yılı itibari ile esas olarak e-devlet tarafından da kullanılabilmesi 2010 yılı içerinde başlamıştır. Hasar kaydı veya ruhsat sorgulama gibi daha pek çok konuda bilgi alınmasını kolaylaştırır.  ASBİS no ile ruhsatta erişilmesi gereken bilgilerin EGM aracılığı ile ulaşılması sağlanır. Araç sorgulamak için öncelikle e-devlet üzerinden girilerek Emniyet Genel Müdürlüğü Araç sorgulama kısmından sadece plaka numarası girilerek istenilen bilgilere ulaşmak oldukça kolaydır.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Varken Kasko Neden Önemli?

Beklentileri en iyi şekilde karşılayan ASBİS no ile ruhsat sorgulama işlemleri kısa sürede gerçekleşir. Birçok işlem arasında aynı zamanda başka araca ait de sorgulama yapılabilir. Böylelikle araç hasarı ve ruhsat ile ilgili bilgilere de ulaşılma imkanı mevcuttur. Kullanımı oldukça kolay olan uygulama içerisinde kaza, hasar ve birçok ayrıntı da ulaşılabilir. 

ASBİS No ile Kolaylıkla Araç Satın Alma

ASBİS No ile Kolaylıkla Araç Satın Alma

Her zaman araç alımlarında ikinci el arabalar için hasar sorgulaması yapılmalıdır. Bu sebeple de kolaylık tanıyan ASBİS no uygulaması ile araç satın alırken birçok konuda yardımcı olur. Böylelikle araçların hasar belgesi var ise alım esnasında alıcı her bilgiye ulaşabilecek. Kısa sürede merak edilen birçok bilginin araç kaydı ve ruhsatı dahil olmak üzere aktarımı yapılır. Böylelikle araç alırken herhangi bir sorunu olması halinde alım sağlanmaması açısından sürücü için kolaylık tanıyan bir uygulamadır. 

ASBİS No ve Sağladığı Kolaylık

ASBİS No ve Sağladığı Kolaylık

Uygulamanın e-devlet üzerinden giriyor olması da büyük güven vermektedir. Aynı zamanda da e-devlet üzerinden EGM sayfasına da bağlanarak araç ruhsatı sorgulama imkanı da büyük bir kolaylıktır. Her konuda araç sahipleri için yeni araç alımında veya ikinci el alımlarda gereken bilgilere ulaşılmasını sağlar. ASBİS no ile giriş yapılarak gereken aracın hasar kaydına bakılmak istenirse ruhsat belgesinin kime ait olduğunu gösterir. Sağ alt köşesinde de iki harf ve altı rakamdan oluşmaktadır. Tescil işlemi gerçekleşen aracın sigortası olup olmadığını da belirtmektedir. 

Yorum yapın