Araç Şase Numarası Nasıl Öğrenilir?

Araç Şase Numarası Nasıl Öğrenilir? 1954 yılından bu yana kullanılan ve aracın tim geçmiş kaza bilgilerini görmeyen numaradır. Aynı zamanda aracın modelinin bilgilerini de araç lale numarası üzerinden öğrenmek mümkündür. Araç şase numarası 17 haneden oluşuyor. Sorgulama işlemi için kişilerin öncelikle araç ruhsatına ulaşmaları gerekiyor. Bu sayede ruhsatta yazan numaralara yani araç şase numarasına da ulaşmış olurlar.

Bunun dışında araç sigortası senedi üzerinden de araç şase numarasına ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda aracın plakalık bölümünde yer alan 17 haneli numara da araç şase numarasını veriyor. Araç şase numarasına ulaşan sürücüler araca dair araç hasar geçmişine, aracın yaşına, aracın sigortasının olup olmamasına ve üretim numarasına ulaşabilirler. Fakat bu bilgilere ulaşmak SMS ile de mümkündür. Araca ait şase numarası öğrenildikten sonra kişi 5664’e araç şase numarasını SMS atarak da araca ait bu bilgilere ulaşabilirler.

Araç Şase (Şasi) Numarası Nedir?

Araç şase numarası 17 haneli rakam ve harflerden oluşan bir kod olarak bilinir. Her araca ait farklı aram şase numarası bulunur. Aynı zamanda her aracın şase numarası olması zorunludur. Araç şase numarası aracın üretiminden o anki vakte kadar tüm bilgileri detaylı bir şekilde kapsar. Araçların dünyanın her yerinde takip edilip bilgilere ulaşılabilmesi için araç şase numarası içerinde küçük “yay da büyük “harflerine yer verilmiyor.

Bu sayede araca ait tim Bilgiler aracın kimlik kartı ile dünyanın her yerinde ulaşılabilir oluyor. Araç şase numarası aracın kimliği niteliğindedir. 17 haneli araç şase numarasının ilk iki hanesi tacın üretildiği yere ait bilgiler içeriyor.

Başka İçerik:  Alkollü Araç Kullanma Cezaları

Aracın üretildiği ülkeye ya da kıtaya şase numarasının ilk iki hanesine bakarak ulaşmak mümkündür. 17 haneli araç şase numarasının üçüncü hanesi aracın klasmanı hakkında bilgi veriyor. Bu üç haneden sonda gelen beş haneden ise aracın model bilgilerini ve motor özelliklerini öğrenmek mümkündür.

Sonraki hane yani şase numarasında yer alan dokuzuncu hane araç üreticileri için büyük öneme sahiptir. Bunun nedeni ise araç şase numarasının dokuzuncu hanesinden araca ait teknik bilgilere ulaşılabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda dokuzuncu hanede bulunan numara ya da harf sahtekarlığın önüne geçmeyi sağlıyor.

Bundan sonraki hane yani onuncu harf ya da rakam aracın üretim yılı hakkında bilgi veriyor.  Araç şase numarasında yer alan on hane araca ait bilgileri veriyor. 17 haneden oluşan şase numarasında son yedi hane araç üreticileri tarafından özel olarak belirleniyor. Son yedi hanede araca ait özellikler belirtiliyor. Ayrıca damga ya da yazı ile on hanenin yanına ekleniyor.

Şase Numarası Nerede Bulunur?
Şase Numarası Nerede Bulunur?

Şase Numarası Nerede Bulunur?

Araç şase numarasının kullanılma amacı aracın tüm suçlara karşı güvenliğini sağlamaktır. Her aracın kendine özgü şasi numarası bulunuyor. Araç şase numarası aracın motoru üzerinde kesinlikle çıkarılamayacak bir şekilde bulunuyor. Bu numarası yerinden sökmek, silmek ya da tamamen değiştirmek suç olarak nitelendiriyor.

Bunun yanında aracın belli başlı bölgelerine de araç şase numarası işlenmiş oluyor. Araçta şaşe numarasının bulunduğu bölgeler ise sürücü kapısının aralığı, kapının iç bölümü ya da sileceklerin paneli olarak geçiyor. Ancak araç modeline göre şase numarasının yerleşim yeri de değişebiliyor. Aynı zamanda araca ait şase numarası aracın ruhsatı üzerinde de yer alması gerekiyor.

Araç Şase Numarası Nereden Öğrenilir?

Araç şase numarası her araca özel olarak belirlenen harf ve rakamlardan oluşan numaradır. Araca ait tüm bilgilere bu numara sayesinde ulaşmak mümkündür. Aracın belli bölgelerinde yer alan araç şase numarası özellikle aracın motorunda kesinlikle yer alıyor. Bunun yanında araca ait ruhsatta da araç şase numarasının yer alması gerekiyor. Bunun yanında araç sigorta senedinde de araç şase numarasının bulunması kesinlikle zorunludur. Araç şase numarası sorgulama telefon sayesinde de mümkün oluyor. Bunun için kişisel bilgileri bilmek yeterli oluyor.

Başka İçerik:  Trafik Sigortasında Manevi Tazminat!
Araç Şase Numarası ile Ne Yapılabilir?
Araç Şase Numarası ile Ne Yapılabilir?

Araç Şase Numarası ile Ne Yapılabilir?

Araç şase numarası 17 haneden oluşur ve her hanesi araç hakkında bilgi verir. Şasi numarası nedir şeklinde düşünecek olursak aracın herhangi yasal olmayan suçlara karşı korunmasını sağlayan numaradır diyebiliriz. Her aracın şasi numarası farklıdır. Ayrıca aram şase numarası ilk on hanesi araca ait bilgi verirken son yedi hanesi aracı üreten şirketlere özel tasarlanır.


Araç şase numarası aracın ruhsatında ve araç sigorta senedi üzerinde yer alır. Araç sahipleri bu şase numarası sayesinde aracın üretilmiş olduğu trafikten şimdiye kadar olan tüm bilgilerine ulaşabilirler. Bu bilgiler doğrultusunda aracın tüm hasar kayıtlarını elde etmek mümkündür.

Ayrıca aracın modeli ve üretim yılı hakkında bilgi sahibi olmak da mümkündür. Araca ait geçmişte olan bütün kaza bilgilerine araç şase numarası sayesinde ulaşılabilir. Araç sigortası olup olmadığı bilgilerine de araç şase numarası sahnesinde ulaşmak mümkündür. Tim araçlar için şase numarası büyük önem taşır.

Yorum yapın