Araç Kaloriferi Nasıl Temizlenir?

Araç Kaloriferi Nasıl Temizlenir? Araç kaloriferi genel olarak sürekli kullanılan ekipman olarak bilinir. Araçların içerisinde yer alan kaloriferler uzun ömürlü olarak da bilinir. Kalorifer sistemleri araçlarda bulunan havalandırma sistemlerine bağlı bir mekanizmadır. Havalandırma sisteminin mekanik yapısı genel olarak oldukça dayanıklı olarak bilinir. Aracın havalandırma sistemi ne kadar dayanıklı ve donanımlı ise kalorifer de oldukça sağlam olarak bilinir.

Araçlarda bulunan kaloriferler her ne kadar sağlam olursa olsun kişinin yanlış ve özensiz kullanımı sonucunda arızalara neden olur. Araç içerisinde yer alan kalorifer sistemi genel olarak bakıma ihtiyaç duyan parçalar arasında yerini korur. Düzenli olarak kalorifer bakımı yapıldığında araçlarda bulunan kalorifer ve havalandırma sistemi bozulması zorlanır.

Araç kullanımına sahip kişiler kaloriferleri yazın ve kışın oldukça fazla kullanırlar. Bunun nedeni kalorifer sisteminin aslında mevsim değişikliğine göre aracın iç sıcaklığını sağlamaktır. Araç kaloriferi yazın soğuk hava üfleme işlemi yaparken kışın sıcak hava üfleme işlemi yapar. Kalorifer sistemi sadece havalandırmaya yaramaz. Motor sıcaklığını dengeleme işlemini de kalorifer sistemi yapar.

Araba Kaloriferi Isıtmıyor İse Ne Yapılabilir?

Araba kaloriferleri ısıtmıyor sorunu genel olarak karşılaşılacak sorunlar arasında yerini alır. Araba kaloriferinin ısıtma sorunu yaşamasının birçok nedeni olabilir. Araba kaloriferinin ısıtma sorununun neden kaynaklandığı öncelikli olarak öğrenilmelidir. Kişiler kaloriferin bozulma sorununu bazı yöntemler ile anlayabilir. Araç çalışır konumda tutulur. Araç çalışır durumda iken kişi hararet göstergesini gözlemlemesi gerekir.

Araba kaloriferinin sorun çıkarma nedeni eğer ki termostat arızasından kaynaklanıyorsa araç size bildirim verecektir. Arıza termostat arızasından kaynaklandığı zaman motor su sıcaklığı 90 derecede stabil durmaz. 90 derecede stabil durmayan su sıcaklığı giderek düşme eğiliminde bulunur. Kaloriferi bozan nokta termostat arızasından kaynaklanıyorsa kişiler termostat değişimini yapmaları gerekir. Termostatın kontrolü sağlandıktan sonra kalorifer peteğine ait olan musluk kontrolü sağlanmalıdır.

Başka İçerik:  Renault Kasko Sigortası
Tıkalı Araç kaloriferi Nasıl Anlaşılır?
Tıkalı Araç kaloriferi Nasıl Anlaşılır?

Tıkalı Araç kaloriferi Nasıl Anlaşılır?

Tıkalı araç kaloriferi anlaması ustalık gerektiren bir konu değildir. Peteğin tıkalı olup olmadığını anlamak isteyen sürücüler ilk olarak motor kaputunuzu açmaları gerekir. Motor kaputu açıldıktan sonra kişiler kalorifer sisteminde yer alan giriş ve çıkış hortumları in nerde olduğuna dikkat etmeleri gerekir.

Sürücüler araç kaloriferi hortumunu bulduktan sonra sıcaklıkları kontrol etmesi gerekir. Kalorifer hortumları birisi sıcak diğeri soğuk ise peteğin suyunun dışarıya verilmediği anlaşılır. Bu durum sonucunda araç içerisinde yer alan peteğin tıkalı olması anlaşılır.

Araba Kaloriferi Neden Tıkanır?
Araba Kaloriferi Neden Tıkanır?

Araba Kaloriferi Neden Tıkanır?

Araba kaloriferi neden tıkanır sorusu genel olarak aracında yer alan kaloriferi tıkanmış kişiler merak eder. Kalorifer peteği arızası kaloriferin tıkanmasına yol açar. Tıkanan kalorifer peteği koku yaşanmasına da neden olur. Kalorifer tıkanması peteklerden kaynaklı olan bir sorun olarak da bilinir.

Araç Kaloriferi tıkanması sorunun bir diğer sebebi ise araç suyu sırasında antifriz kullanılmaması olarak da bilinir. Doğru bilinen yanlışlar arasında antifriz kullanımı da gelir. Antifriz sadece kışın kullanılır diye algı bulunur. Fakat antifriz kullanımı sadece kışın değil dört mevsim kullanılması önerilir.

Antifriz sadece kışın kullanıldığı zaman motorlarda pas oluşumu gözlenir. Antifriz sadece bir mevsimde kullanıldığı zaman tutulmuş olan pas parçaları kalorifer gözeneklerini tıkar. Aynı şekilde antifriz kullanımı da oldukça önemlidir. Antifriz bilinçsizce kullanıldığı zaman tortulaşmaya neden olur. Oluşan tortular araçların kaloriferinin tıkanmasına neden olur.

Tıkalı Araç Kaloriferi Radyatörü Nasıl Açılır?

Tıkalı kalorifer radyatörü nasıl açılır sorusu oldukça merak konusu olur. Tıkalı kalorifer radyatörü iki yolla açılma imkanına sahiptir. Kişilerin ilk olarak yapacağı aşama şu şekildedir. Kişiler ilk olarak soğutma sistemini kullanmaları gerekir. Kişiler soğutma sistemine radyatör temizleyici kimyasallar eklemeleri gerekir.

Başka İçerik:  Ramazan Ayında Trafik Sigortası Hasarları Artıyor

Gerekli kimyasallar ekleme işlemi yapıldıktan sonra kalorifer sıcak konuma geldiğinde otomobil bir süre çalıştırılır. Kişilerin yapacağı bu ilk yöntem oldukça basit ve etkili bir çözümdür. Fakat tıkalı kalorifer radyatörü aşırı tıkandığı zaman bu etkili bir çözüm olmaz. Hatta hiçbir şekilde fayda sağlamaz. Soğutma sisteminde arıza bulunan araçlarda bu yöntem yapılmaz.

Aynı zamanda hasar bulunan otomobillerde de bu yöntem denenmesi önerilmez. Kişilerin yapacağı bir diğer yöntem ise araç  kaloriferi sisteminin giriş ve çıkış hortumları sökülür. Sökülen hortumlar radyatör açıcı basınç cihazına bağlanır ve bu sayede temizlik yapılır. Bu aşama yapılırken kişiler oldukça dikkat etmelidir. Çünkü bu yöntem ile araçta bulunan radyatörün delinme ihtimali bulunur.

Yorum yapın