Araç Haciz Sorgulama İşlemi

Araç Haciz Sorgulama İşlemi  Günümüzde ikinci el araç alım satımı ciddi oranda artmış durumdadır. İkinci el araç alımlarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu detaylara dikkat edilerek ikinci el araç alımı gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır. İkinci el araç satın almak isteyen bir kişi alacağı aracın üzerine işlenmiş bir haciz var mı ya da vergi borcu var mı diye kontrol etmelidir. Bu oluşabilecek risklere karşı alınan bir önlem olarak değerlendirilebilir. Eğer ki aracın üzerine haciz ya da herhangi bir rehin durumu var ise ikinci el aracı alacak olan kişi için sıkıntı yaratacaktır. Bu yüzden ikinci el araç satın alacak olan kişiler kesinlikle araca dair bilgileri sorgulamalıdırlar.

İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son dönemlerde ikinci el araç alımları oldukça artmıştır. Ancak birçok kişi bazı durumlara dikkat etmeden alım gerçekleştirdiği için mağdur duruma düşerek çaresiz kalırlar. Alınacak olan aracın üzerine yakalanma emri çıkmış ise bu riskli bir durumdur. Bunun dışında aracın üzerine işlemmiş haciz durumu var ise bu da tehlike yaratacaktır. İkinci el araç satın almak isteyen kişiler haciz sorgulaması yapmadan aracı almamaları gerekiyor. Aynı zamanda aracın üzerinde araç vergi borcu ya da trafik cezası olup olmaması da çok önemlidir. Aracı alacak olan kişilerin öncelikle bu sorgulamaları yapmaları gerekiyor.

İkinci El Araç Alırken Hangi Sorgulamalar Yapılmalıdır?

Araç satın almak oldukça zahmetli bir iştir. Özellikle de ikinci el araç satın almak için bazı sorgulamalar yapmak gerekiyor. Bu sorgulamalar güvenlik açısından çok önemlidir. Öncelikle alınacak olan aracın üzerine haciz olup olmadığı sorgulanmalıdır. Daha sonra vergi borcu olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bu sorgulamalar internet üzerinden olabileceği gibi SMS yoluyla da yapılabilir. Araç üzerinde trafik cezası, haciz durumu ya da vergi borcu bulunması aracın trafiğe çıkmasına engel olacaktır. Bu yüzden araç alımlarında kesinlikle bu sorgulamalar yapılmalıdır. Bunun yanında aracın muayenesinin de yapılmış olması gerekiyor. İkinci el araç alımlarında aracı satın alacak olan kişinin bu detaylara dikkat etmesi çok önemlidir.

Rehinli Araç Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

İkinci el araç alınırken aracın üzerine rehin koyulmuş olması ya da haciz uygulanması aracın trafiğe çıkamayacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda vergi borcu olan, ödenmemiş trafik borcu olan ya da muayeneleri tam olmayan araçlar trafiğe çıkamaz. Bu durumda borcu olan ikinci el aracı satın alan kişiler mağdur olurlar. Bu mağduriyeti yaşamamak için kesinlikle aracı alacak olan kişinin araca dair sorgulama yapması gerekiyor.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyatlarında Eşitlik Oluştu

İkinci el araç satın alacak olan kişilerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. İkinci el araç alırken aracın üzerine uygulanmış herhangi bir yasal işlem bulunup bulunmadığını internet sitesi üzerinden sorgulamak mümkündür. E-devlet sitesi üzerinden araca dair rehin sorgulaması yapılabiliyor. Araç plakası ile saç rehin durumu kolaylıkla e-devlet üzerinden gözlemleniyor.

Araç Haciz Durumu Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

Araç Haciz Durumu Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

Yeni alınacak olan ikinci el aracın üzerine haciz olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulamak çok kolaydır. Öncelikle aracı alacak olan kişi e-devlet üzerinden kişisel bilgilerini girerek sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra gelir idaresi başkanlığı seçeceğini seçerek gelir idaresine bağlı hizmetler seçilmelidir. Bu bölümde araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama butonu bulunuyor. E-haciz araç sistemi olarak da bilinen bu sayfada araca ait plaka bilgisini girdikten sonra uygulanan haciz bilgilerine ve rejim durumuna ulaşmak mümkündür.

SMS ile Araç Haciz Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alınırken araca dair hadi ya da uygulanmış ceza durumlarını sorgulamak gerekiyor. Aracın haciz durumunun olup olmadığını bilmek alıcılar açısından çok önemlidir ve araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaydır. Aksi takdirde alınan araç trafiğe çıkamayacaktır. İkinci el araç alırken haciz sorgulama internet sitesi üzerinden yapılacağı gibi SMS yoluyla da yapılabiliyor. Bükün için alınacak olan aracın plakasını bilmek yeterli olacaktır.

 İkinci el araca ait haciz sorgulaması yapacak olan kişi telefonun mesaj kısmına büyük harflerle detay yazmalıdır. Daha sonra bir boşluk bırakılarak aracın plakası yine büyük harflerle ve bitişik bir şekilde yazmalıdır. Daha sonra bu kısa mesajı 5664’e göndererek sorgu işlemini tamamlamalıdır. Bu haciz sorgu SMS ücreti 7 lira olarak belirlenmiştir. SMS sonrası kişiye kısa bir mesaj ile araca ait haciz sorgulama sonuçları bildirilecektir.

Başka İçerik:  Araç Muayeneden Geçebilmenizi Sağlayacak Faydalı Bilgiler
Şubeye Başvurarak Araç Haciz Durumu Sorgulanabilir Mi?

Şubeye Başvurarak Araç Haciz Durumu Sorgulanabilir Mi?

Özellikle ikinci el araç alımlarında araca dair haciz ya da herhangi bir ceza uygulaması olup olmadığı çok önemlidir. Bu yüzden alıcının kesinlikle sorgulama yapması gerekiyor. Araca ait haciz sorgulama işlemi internet adresinde ya da SMS yolu ile yapılacağı gibi şubeye giderek de yapılabilir. Hacizli araç sorgulamakta ya da hacizli araç sorgulama işlemi için Emniyet Müdürlüğüne gidilebilir. Bunun yerine Trafik şubeye gidilerek de sorgulama yapılabilir.

Yorum yapın