Araç Değer Koruma Sigortası Nedir?

Araç Değer Koruma Sigortası Nedir?  Teminat altına alınan aracın kasko sigortası ile aracın herhangi bir kazaya uğraması halinde ya da pert olma durumu göz önünde bulundurulduğunda kaskonun ödediği rayiç bedelini tamamlar ve aracın herhangi bir değer kaybının yaşanmamasını sağlar. Araç değer koruma sigortası, aracın ilk ödendiği fahiş fiyatın ile pazar fiyatı arasında ki farkı öder.

Aracın çalınması durumunda da işe el koyar aynı zamanda aracın özellik bilgilerine bakılarak sigorta bedelinin fatura üzerinden sağlanmasına olanak sağlar. Aracın herhangi bir hırsızlık durumunda aracın rayiç bedeli ödenir. Araç daima ilk gün ki değerinde kalır.  Otomobil değer koruma sigortası ülkemizde geniş bir alana yayılan kullanıcı kilesine sahiptir.

Araç Değer Koruma Sigortası Şartları

Araç Değer Koruma Sigortası Şartları

Araç sigortası yaptırılırken ilk önce kasko güvencesinin olması araç değer koruma sigortası şartları arasında yerini almaktadır. Aracın sahip olduğu yaş aralığı, ilk satın alındığı fiyatı ve hasar kayıt tespitleri olup olmaması iyice araştırılmalıdır. Sadece üç yaş aralığında olan araçlar araç değer sigortası arasında yer alınabilmektedir. Mevcut aracın son üç yıl kayıt içerisinde pert kaydı aynı zamanda bir yıl içerisindeki kısmı pert kaydı olması durumunda otomobil değer koruma sigortası yaptırılamaz.

Araç değer koruma şartları arasında poliçesi devredilmez. Aracın sigortalanması halinde poliçe sona erer. Poliçe sıfır kilometre araçlarda dört yıl; ikinci el araçlarda ise üç yıl olarak kayıtlara geçmektedir. Araç değer koruma sigortasına oldukça önem verilirse araç açısından olumlu sonuçlar alınabilir.

Başka İçerik:  Araç Hasarında Kasko Hangi Evrakları İster?
Kaza Durumunda Araç Değer Koruması Nasıl İşlenir?

Kaza Durumunda Araç Değer Koruması Nasıl İşlenir?

Aracın kaza esnasında ilk yapılacak işlem, kasko yaptırılan sigorta şirketiyle iletişime geçmektedir. Aracın kullanılamaz hale gelmesi ya da pert olunması durumunda sigorta şirketi belgeleri ve ödeme yapılacak miktarı belirleyip araç sahibini bilgilendirir.

Aracın gerekli pert kaydı işlemleri tamamlandıktan sonra çalınma durumu varsa araştırılıp sigortası yaptırılan sigorta şirketiyle iletişim haline geçilmeli ve aracın hasar kaydı ile ilgili bilgi verilmelidir. Sigorta şirketi aracın gerekli tüm işlem ve belgelerini tamamladıktan sonra müşteriye teslim eder, ödeme onayını tamamlayıp gerekli miktarın ödenmesi ile işlem son bulunur.

Araç Değer Koruma Sigortası Hasar Halinde İstenilen Belgeler

Araç değer koruma sigortası hasar durumunda istenilen belgeler, araç değer koruma sigortası ve fotokopisi, kimlik belgesi, tazminat talep dilekçesi, kasko sigortası ve fotokopisi, eksper raporu ve hırsızlık halinde aracın bulunamadığına dair belge olarak kayıtlara geçmektedir.

İstenilen belgelerin eksiksiz tamamlanması amaçlanır aynı zamanda tüm belgelerin verilen tarihte ilgili yerlere ulaşılması arz edilir. Otomobil değer koruma fiyatının da oldukça uygun olması gözler önüne serilmekte olup insanların tercih etme oranlarını oldukça yüksek seviyelere çıkarmada etkili bir rol oynar.

Araç Değer Koruma Sigortası Neden Gereklidir?

Araç Değer Koruma Sigortası Neden Gereklidir?

Aracın herhangi bir kaza sonucunda oluşan hasarın ya da çalınması halinde aracın ortadan yok olunmasında kasko aracın sadece o günkü değerini karşılar. Araç değer koruma sigortası ise aracın ilk alındığı fiyatla piyasa değerini karşılaştırarak aracının değerinin korunmasına yardımcı olur.

Birinci el araç satın alınırken elde edilen kilometre sayısı arttıkça araç değer kaybına uğramakla birlikte sıfır kilometre aracın çalınması halinde aracın değer koruma sigortasına sahip olunması gereklidir. Aracın hiç çalıştırılmaması durumunda bazı ekonomik kriz nedenlerinden dolayı değer kaybına uğrayabilir. Araç değer koruma sigortasının olumsuz şartların önüne geçerek sorunların çözülmesine olanak sağlar.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Yaptırma ve Fiyatları Karşılaştırma

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı, aracın belirli darbeler alması sonucu oluşan risk grubuna verilen isim olarak adlandırılır. Araç herhangi bir kaza ya da hasarların onarılması araçların piyasa değerinde düşüş yaşamasına neden olur. Hasarın en iyi şekilde onarılması fiyatta düşüşün önüne geçer. Oluşan değer kaybını önlemek amacıyla devreye araç değer koruma sigortası girer.

Araç değer koruma sigortası araçta oluşan olası değer kayıplarının önüne geçmeyi sağlar. Araçta oluşan değer kaybı işleminin yaşanmaması için ilk yapılması gerekilen işlem otomobil değer koruma sigortasını yaptırmaktır. İnsanların vazgeçilmez bir servet olarak gördükleri araç koruma sigortası yoğun bir kitleye ulaşmış bir vaziyettedir.

Araç Değer Koruma Sigortası Ek Hizmetleri Nelerdir?

Araç Değer Koruma Sigortası Ek Hizmetleri Nelerdir?

Periyodik muayene ağır kusur teminatı sayesinde araç değer koruma sigortasıyla ek hizmetler sunulur. Fiyat aralığı yıllık bütçeye uygun rakamlarda olup birçok kullanıcı tarafından güvenle kullanılır. Bu teminat kaza sonucu oluşan arıza işlemine bakılmadan yasal zorunluluk olan araç muayenesi yapılırken araçtan muayeneden geçemeyecek kadar ağır hasar kaybının bulunulması durumunda devreye araç koruma sigortası ek hizmetler girer.

Aracın bulunduğu en yakın onarım merkezinde bunulması ve servis düzenlemeleri yapılır. Aracın poliçe süresi aşamasında ağır kusur teminatı bir kereliğine mahsus verilmektedir. Ağır hasar kaybı işlemine çözüm olmayı hedef haline getirmekle kalmayıp sorunların en aza indirilmesi için oldukça faydalı bir ürün haline gelmiştir. Alıcıların her yıl artması da hizmetin ne kadar kaliteli olduğunu açıkça beyan etmektedir.

Yorum yapın