Araba Yaz Aylarına Nasıl Hazırlanmalıdır?

Araba Yaz Aylarına Nasıl Hazırlanmalıdır? Özel araç kullanan kişilerin aile dostu haline gelen arabalar, bakımı yapıldığı takdirde hem kafamızın rahat olmasını sağlar, hem de istenilen hizmeti verir. Yaz ve kış dönemlerinde ayrı araç bakımı olduğu gibi,  genel bakımları da periyodik olarak gerçekleştirilirse araçlar daha uzun ömürlü olmakla beraber sıkıntı ve stresten uzak bir şekilde kullanılır.

Araçların iç ve dış temizliklerinin yerine getirilmesinin önemi, kullanan sürücü açısından bir rahatlama vesilesi olurken,  aynı zamanda kendisinin görünümü ve sağlığı açısından da önem arz eder. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı araç bakımı ihmal edilmeksizin düzenli olarak yapılmasıyla, büyük aksilikler ve kaza gibi durumlara fırsat verilmemiş olur.

Aracın Yaza Hazırlanması

Kış dönemlerinde araç bakım hazırlığı gerekli olsa da belirli hazırlıklar yeterli olabilirken, yaz aylarında durum çok daha farklı olur. Zira kış aylarına kıyasla tatil. Hava koşulları, gezi gibi sebeplerden dolayı,  yazın araçların daha fazla kullanıldığı bir gerçektir. Yaz aylarında belirlenen tatil planları, gündelik gezintiler gibi programlar sürücüler kadar araçları da ilgilendirir.

Bu sebeple yaz mevsimi  gelmeden kendiniz için yapacağınız en büyük iyilik araç bakım hazırlığı olurken, aracınıza yapılan bakım sizi tatil planlarınız sırasında olası aksiliklerden kurtarır. Araç bakımı denilince akla birçok husus gelse de, daha iyi kavramak açısından genel araç bakımı ve özel araç bakımı adı altında iki ana başlıkta incelemek gereklidir.

Genel Araç Bakımına Gösterilecek Özen
Genel Araç Bakımına Gösterilecek Özen

Genel Araç Bakımına Gösterilecek Özen

Genel araç bakımı sadece yaz aylarında değil araç kullanıldığı müddetçe, ihmal edilmeden yapılması gereken periyodik aralıklarla yapılan bakımdır. Aracınızın aniden bir soruna yol açmaması ve beklenmedik zamanlarda herhangi bir problemle karşılaşılmaması için gerekli olan genel araç bakımı aracın iç malzemelerinin kontrolü, fren, lastik, motor gibi bölümlerin bakımı, iç ve dış temizliği, belirli zamanlarda muayene ettirmek gibi durumlardır. Bu gibi genel olan ve her arabaya mutlaka yapılması gereken bu bakımlar, aracın daha sağlıklı ve uzun ömürlü kullanılmasına sebep olurken sürücünün de maddi kayıplar yaşamasının önüne geçilmiş olur.

Başka İçerik:  Online Kasko Sigortası Teklifi Almak

Araç Lastik Bakımının Önemi

Genel bakımlar kategorisinde bulunan lastik bakımı da zaman zaman kontrol edilmesi gereken hususların başında yer alır. Bir insan için ayakkabının kalitesi ve önemi ne kadar büyükse, araçlar için de lastik o denli önemlidir. Yaz ve kış aylarına özel olarak çıkarılan lastikler aracın gidişatını ve kullanım kolaylığını da düzenler. Kış lastiği kalın ve sert olurken aynı zamanda kar ve yağmura dayanıklı özelliklere sahiptir. Fakat yaz lastiğinde durum daha farklıdır. Aracın daha kolay ve hafif bir şekilde kullanılması ve lastiklerin sağlığı açısından yaz aylarına girmeden araç yaz hazırlığı için öncelikle yaz lastiklerini takmakla işe başlanabilir. Dönüşümlü olarak kullanılan bu lastikler daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Araç Lastiğinin Hava Kontrolü
Araç Lastiğinin Hava Kontrolü

Araç Lastiğinin Hava Kontrolü

Araç lastiği bakımı yapılırken sadece yaz ve kış modunda lastik olmasına özen gösterilirken, aynı zamanda araç lastiğinin hava boyutunun da kontrol edilmesi gerekir.  Araç lastiği havası zamanla basınçtan dolayı azalabilir. Bu sebeple hem aracın gidişatının daha rahat ve dengeli olması için, hem de sürücünün ve aracı kullanan diğer kişilerin güvenliği için lastiklerin havasının orta seviyede ve mevsimine uygun olarak ayarlanması uygundur.  Kış ya da yaz lastiğinin hava kontrolünü uzman kişiler tarafından kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca birçok benzin istasyonunda bulunan lastik hava cihazlarından sık sık kendiniz de yapabilirsiniz.

Yaz Hazırlığının Vazgeçilmezi Klimalar
Yaz Hazırlığının Vazgeçilmezi Klimalar

Yaz Hazırlığının Vazgeçilmezi Klimalar

Araç yaz hazırlığı esnasında gözden kaçırılmaması gereken ve akla ilk gelen bakımlardan biri de klima bakımıdır. Kışın sürekli sıcak modda kullanılan klimalarda, soğuk hava modunda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmek yaz mevsiminde araç kullanırken, yaz sıcağı etkilerinden korunmanızı sağlar. Klima bakımı ve kontrolü manuel olarak yapılsa da aracın rutin kontrolleri sırasında da yapılabilir.

Başka İçerik:  Yeşil Kart Trafik Sigortası Nedir? Neleri İçerir?

Yaz mevsiminde tatil için uzun yolculuklara çıkan sürücü ve yolcuların, dayanılmaz yaz sıcağında ihtiyaç duydukları klimaların bakımı oldukça önemlidir. Sadece uzun yolculuk sırasında değil, günlük yaşantıda, özellikle trafiğin yoğun olduğu durumlarda klima ihtiyacı artar. Bu sebeple yaza hazırlanan aracın kliması titizlikle kontrol edilmeli ve gerek duyulursa bakımı yapılmalıdır.

Genel Bakımların Düzeni        
Genel Bakımların Düzeni        

Genel Bakımların Düzeni        

Aracın bakımı yapılırken genel bakımlar arasında motor aksamının, frenin, yağ seviyesi ve kontrolünün, aküsünün ve daha birçok parçanın bakımı da gelir. Bu bakımlarda araç sağlığı açısından yaz ve kış demeksizin gereklidir. Bu sebeple düzenli bir şekilde hiç bir problem olmadığı zamanlar da bile bu bakımlar ihmal edilmemelidir.

Aracınızı yaz mevsimi gelmeden özenli bir şekilde hazırlamak için lastikleri, klimalar, genel ve düzenli yapılan bakımların yanı sıra birde araç camlarına özel hazırlık yapılabilir. İçeriyi sıcaktan korumak için cam korumalığı ve güneşlik takılabilirken, aynı zamanda aracın boyasının akmaması ve yanmaması için araç üzerinin de korunaklı olması için tedbirler alınmalıdır. Güneşe maruz kalan araç çabuk ve hızlı eskiyeceği için bu tür önlemler de yerinde olur.

Yorum yapın