Araba Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba Bakımı Nasıl Yapılır? Araç sürücülerinin yolda kalmaması ve daha güvenli bir sürüş yapabilmeleri için yapması gereken en önemli konu, belli aralıklarla ve zamanında yapılan kullandıkları aracın bakımıdır. Araç bakımı aracın modelinden kilometresine, arızalı olup kaza yapmasından, kaza ve arıza riski taşıyan araç donanımlarının performanslı çalışmasına kadar birçok farklı durum araca uygulanan bakım için oldukça önemlidir.

Tüm periyodik kontrol ve bakımı yapılmış olan bir araç ile trafiğe çıkmak hem emniyetli hem de ekonomiktir. Çünkü bakımı ihmal edilmiş bir araç zamanla daha çok arıza çıkararak daha büyük problemlere yol açacaktır. Araç bakımı bu yüzden güvenliğin yanı sıra maddi kayıplarda yaşamamak için oldukça önemli bir konudur.

Periyodik Bakım Çizelgesinin Önemi
Periyodik Bakım Çizelgesinin Önemi

Periyodik Araba Bakımı Çizelgesinin Önemi

Periyodik araç bakımı araçların belirli aralıklarla kontrolden geçirilmesi ve bakımının zamanında yaptırılması anlamına gelir. Bu kontrollerde aracın hasar görmüş olan veya arızalanma riski bulunan parçaları onarılır veya yenileriyle değiştirilir. Periyodik araç bakımı, aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmak, ciddi arıza ve kaza gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamızı önler ve maddi kayıplar yaşamamızın önüne geçer.

Aracın performansını ve dayanıklılığını en iyi şekilde korumaya yardım ederken aynı zamanda da can güvenliğimizin oluşabilecek kazalardan korumaya yardımcı olur. Aracın periyodik bakımını aracın alındığı ilk günden itibaren aksatmamak ve zamanında yaptırmak hem araç için hem ekonomimiz ve can güvenliğimiz için oldukça önemlidir.

Ağır Bakım Nasıl Yapılır?

Aracımız için önemli olan periyodik bakımlarının yanı sıra ağır bakımı da oldukça önem arz eder. Ağır bakım sıradan periyodik bakıma göre çok daha detaylı ve biraz daha masraf isteyen ancak çok daha önemli olan bakımdır. Ağır bakım kontrollerinde şanzımanın bakımı, balata ve fren kontrolleri, triger kayışı bakımı, rot balans ayarı ve direksiyon kontrolleri gibi işlemler yapılır.

Başka İçerik:  Değer Kaybı Talebi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özellikle dizel araçların bakımı diğerlerine kıyasla daha önemlidir. Çünkü dizel araçlarının bakımı ve kontrolleri ihmal edildiği takdirde tamiratı daha zor, ağır ve daha masraflı olacaktır. Çünkü sürücülerin dizel araçları seçmesinin en önemli sebebi yakıttan elde edilecek olan tasarruftur.

Benzinli Ve Gazlı Araçların Bakımı
Benzinli Ve Gazlı Araçların Bakımı

Benzinli Ve Gazlı Araçların Bakımı

Dizel araçlarının bakımı yanı sıra Benzinli ve gazlı araçların bakımı da oldukça önemli bir konudur. Motor yağı, hava, yağ, polen, yakıt filtreleri gibi elementlerin bakımının yapıldığı kontrollerde ön takım kontrolü, far ayarı gibi kontrollerde benzinli ve gazlı araçların bakımı sırasında özenle yapılmalıdır. Benzinli araçlar dizel araçlar ile bakımı hemen hemen aynıdır.

Ancak gazlı araçların bakımı daha hassas yapılır. Günümüzde gazlı araçların sayısı gaz fiyatları bakımından diğer araçlara göre daha fazladır. Gazlı araçların periyodik bakımı ve ağır bakımının yanında gaz bakımının da düzenli olarak yapılması gerekir. Gaz teçhizatı takan firmanın servis hizmetleri tarafından gazlı araçların bakımını da ayrıca yapılır.

Araçların Lastik Bakımı
Araçların Lastik Bakımı

Araçların Lastik Bakımı

Genel olarak araç bakımı dendiğinde lastik bakımı en önemli hususlardan biridir. Özellikle ülkemizin karayollarını düşünecek olursam araç lastiklerimizin kontrollerinin aksatılmaması hayati önem taşır. Aracımızın kontrolleri sırasında lastik bakımı konusunda ucuza kaçmak ya da görmezden gelmek geri dönülmez hatalara ve kazalara yol açabilir.

Lastik seçiminde dikkat etmemiz gereken, lastiğin üretim tarihi, lastiğin ebatlarıdır. Aracımızı üreten firmanın bilgilerine göz atarak önerdiği lastik ebatlarına kolayca ulaşabiliriz. Lastik seçimi ayrıca en çok kullandığımız yol güzergâhı ve hava ve iklim şartları dikkate alınarak yapılmalıdır. Yeni model araçlarda bulunan lastik sensörleri yandığında en kısa zamanda ihmal etmeden aracımızın lastik bakımlarını mutlaka yaptırmamız gerekir.

Aracımızın Fren Ayarları

Aracımızın lastik kadar önemli olan diğer meteryali, olmazsa olmaz fren sistemi bakımıdır. İhmal edilen bir fren sistemi bakımında, frenlerin iyi çalışmaması ya da frenin aniden arızalanması durumunda hem sürücünün hem de sürüş esnasında karşısına çıkabilecek diğer insanların hayatı tehlikeye girer.

Başka İçerik:  Uavt Ne Demektir? Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Sürücüler hız kurallarına ne kadar uyarsa uysun, sürücülerin hemen hemen hepsi hatta araçla ilgisi olmayan herkes fren sistemi bakımının önemini çok iyi bilir. Aracımızın ve aracımızdaki diğer parçaların bir süresi olduğu gibi frenlerinde sağlıklı çalışma süresi bulunur. Aracın zamanı geldiğinde vizesini almak için muayenesi yaptıran sürücüler çok iyi bilirler ki, aracın en çok detaylı incelenen bölümü frenleridir. Aracınızın frenlerinde bir ağırlık ya da yavaşlama hissedildiğinde ihmal edilmeden mutlaka bakımı yapılmalıdır.

Aracın Diğer Ayarları
Aracın Diğer Ayarları

Aracın Diğer Ayarları

Aracın lastik, fren bakımlarının dışında yapılan diğer bakımları da mevcuttur. Örneğin Akü ayarı aracın tüm teknik elektriğinden sorumludur. İhmal edildiğinde gece yolculuklarında farların çalışmaması gibi sorunlara yol açabilir. Motor bakımı da diğer parçalar kadar önemlidir. Motor bakımı içinde birçok parçaların bulunduğu genel bakım olarak da değerlendirilebiliriz.

İhmal etmememiz gereken diğer ayarlar ise rot balans ayarıdır. Rot ve balans birlikte anılsa da aslında iki ayrı parçadan oluşur. Balans tekerleklerin arasındaki dengeyi sağlarken rot ise tekerlekler ile direksiyon arasındaki açıyı kontrol eder. Rot ve balans ayarı her lastik değişiminde mutlaka kontrol edilmelidir. Bunların dışında aracın yağ bakımı da asla ihmal edilmemelidir.

Yorum yapın