Anlaşmalı Tespit Tutanağı için Tavsiyeler

Anlaşmalı Tespit Tutanağı için Tavsiyeler Günden güne trafiğe çıkan araç sayısı artmaktadır. Aynı zamanda trafik sırasında birçok dikkatsiz davranışlar da bulunuyor. Bu sebepten kaynaklı da çoğu zaman trafik kazası meydana geliyor. Trafiğe çıkan her sürücünün olası trafik kazalarına karşı önlem almaları gerekiyor. Araç sahiplerinin trafik kazalarına önlem almaları kazaya karşı her açıdan hazırlık olmasını sağlıyor.


Aynı zamanda sürücüler araçlarında olası bir kazaya yönelik kaza sırasında ve sonrasında lazım olacak ekipmanları bulundurmaktadır gerekiyor. Eğer ki herhangi bir kaza ile karşı karşıya kalma söz konusu olmuş ise bu durumda anlaşmalı kaza tespiti için kaza tespit tutamağından en az iki kopya araçta bulunması gerekiyor. Bu sayede olası bir kazaya karşı tutanak tutmak daha kolay olacaktır ve hazırlıklı olunacaktır.

Hangi Kazalarda Tutanak Tutulur?
Hangi Kazalarda Tutanak Tutulur?

Hangi Kazalarda Tutanak Tutulur?

Günümüzde ülkemizdeki verilere göre trafik kazasının en çok görüldüğü ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak araç sürücülerinin olası kazalara karşı önlem almaları gerekiyor. Fakat olası bir kaza meydana geldiğinde de tarafların anlaşarak anlaşmalı kaza tutanağı tutmaları gerekiyor. Kazaya karışan iki taraf kendi aralarında anlaşamazlar ile kaza tespit tutanağı tutulamaz.


Olası bir kaza sonucunda karşı tarafın alkollü olma durumundan şüphe diliyor ise kaza tespit tutanağı tutulması gerekiyor. Bunun dışında eğer ki araçların birinin araç trafik sigortası bulunmuyorsa, taraflardan birinin sürücü belgesi yoksa, araçlardan biri kamuya ait bir araç ise ya da kaza sonucunda üçüncü bir kişiye zarar verilmiş ise kesinlikle kaza tespit tutanağı tutulması gerekiyor.


Kaza tespit tutanağı tutulmadan taraflardan birinin olay yerini terk etmesi durumunda polis ya da jandarmaya haber verilmesi gerekiyor. Eğer bu gibi bir kaza ile karşı karşıya kalınmış ise kesinlikle kaza tespit tutanağı tutulması gerekiyor. Her iki taraf kendi aralarında anlaşırlarsa anlaşmalı bir şekilde kaza tespit tutanağı tutulur.

Başka İçerik:  2021 MTV Fiyatları ve Ödeme Yapma Yöntemleri

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza sonucunda herhangi bir yaralanma ya da ölüm söz konusu değilse kazaya karışan taraflar arasında anlaşma sağlanmış sağlanamamasına göre çözüm yolu değişecektir. Bu kazalarda eğer ki sadece maddi zarar bulunuyorsa tarafların ona göre hareket etmeleri gerekiyor. Eğer ki kaza sonucunda sadece araçlar zarar görmüş ise taraflar kendi aralarında anlaşarak polis ya da jandarmaya haber vermeden olay yerini terk edebilirler.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta kasa tespit tutamağının kesinlikle tutulması gerektiğidir. Bu sebepten kaynaklı her araçla örnek kaza tespit tutanağından iki kopya bulunması gerekiyor. Taraflar kendi aralarında anlaşarak araçlardaki maddi hasarı fotoğraflar ile belgelemeleri gerekiyor.

 Buna bağlı olarak da anlaşmalı kaza tespit tutanağı tutulması gerekiyor. Eğer ki taraflar kendi aralarında anlaşamazlar ise polis ya da jandarma olay yerine gelerek resmî kaza tespit tutanağı tutmaları gerekiyor. Bu durumda da olaylar olduğundan daha uzun sürecektir.

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?
Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Anlaşmalı kaza tespit tutanağı doldurma oldukça basit bir işlemdir. Tutanakta olayın olduğu tarih, zaman ve olay yeri belirtilmelidir. Bunun yanında kazaya dahil olan tarafların sürücü kimlik bilgileri ile beraber aramakta ait ruhsat bilgilerin de tutanakta yer alması gerekiyor. Ayrıca araçların araç trafik sigorta poliçeleri de tutanak da belirtilmesi gerekiyor.

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kaza sonucu yapılan anlaşmalı kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi sbm sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Kişiler sbm’ nin internet sitesinden kişisel bilgilerini girerek anlaşma kaza tespit tutanağındaki ulaşabilirler. Ayrıca SMS gönderimiyle de sorgulamak mümkündür.

Yorum yapın