15 Yaş Üzeri Araçlarda Kasko Nasıl Yapılır?

15 Yaş Üzeri Araçlarda Kasko Nasıl Yapılır? Arabaların kasko bedellerinin hesaplanması aşamasında yaşı önem taşır. Normal şartlar altında kasko zorunlu değildir. Trafik sigortası her araca uygulanır iken kasko daha çok tercihe göre uygulanır. Fakat her iki uygulamanın kendine göre farklılıkları bulunur. Kasko bedeli bu aşamada insanların aracının özelliklerine göre belirlenir. Aracınız 15 yaş altında ise bu durumda her sene yayınlanan kasko bedelleri ile aracınıza kasko yaptırabilirsiniz.

15 yaş üstü araçlara kasko yaptırırken bu liste baz alınmaz. Bu durumda kasko firmaları farklı kriterlere bakarak fiyatlandırmayı kendileri yaparlar. Aynı zamanda kasko bedellerinin belirlenmesi aşamasında insanların beklentilerini karşılamak adına il bazlı çalışmalar yapılır. Sonuç olarak kasko değer listesi 15 yaş altı araçlar için uygundur.

Araçların kasko yaptırması demek aracın hırsızlık doğal afetler benzeri durumlarda korunması anlamına gelir. Sigorta zorunlu olmasına rağmen her koşulu kapsamaz. Genellikle kazai durumlar sigorta kapsamına girer. Bunun yanında araçlarda kasko bedellerinin hesaplanması aşamasında firmalar Kasko değer listesi bazlı çalışmalar yaparlar.

15 Yaş Üzeri Eski Araçların Kasko Bedeli Daha mı Yüksektir?
15 Yaş Üzeri Eski Araçların Kasko Bedeli Daha mı Yüksektir?

15 Yaş Üzeri Eski Araçların Kasko Bedeli Daha mı Yüksektir?

Eski araçların arıza yapma durumu ya da kazaya karışma durumu yeni araçlara göre daha yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle bu araçların kaza yapması durumunda zararları karşılamakla yükümlü olan sigorta yapan işletmeler daha fazla risk aldıkları için daha yüksek ödemeler isterler. Yeni araçlar yani sıfır araçların bedelleri daha düşük olur. Zaten bu durumu kasko değer listesi ile güncel olarak da görebilirsiniz.

Sonuç olarak arabanın yaşı ile de ilintili olan kasko değer listesi 15 yaş altı araçların kasko bedellerinin hesaplanması aşamasında ön plana çıkar. Bu nedenle de kasko bedellerinin hesaplanması noktasında insanların beklentilerini karşılayan çözümler için arabanın bulunduğu il yaşı ve benzeri dış faktörlere bakmak yeterlidir.

Başka İçerik:  Kasko Sigortalarından En Uygunu Hangileridir?

Arabaların kaza yapması, doğal afetler ya da başka durumlar arabalarda hasarlar oluşmasına neden olur. Bu nedenle arabalarda ortaya çıkan hasarların ortadan kaldırılması aşamasında maddi destek almak için kasko hizmetleri ön plana çıkar. Aynı zamanda bu bedellerin ortaya konulması noktasında çözüm için farklı kasko firmalarından hizmet alabilirsiniz.

Kasko Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?
Kasko Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Kasko Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Arabaları korumak için zorunlu trafik sigortası var iken kasko yaptırmak mantıklı mıdır? Birincisi zorunlu trafik sigortası sadece belirli koşulları kapsar. Kasko ise zorunlu olmamakla birlikte arabanın hemen hemen her tür sorunu için kullanılabilir. Örneğin arabanın doğal afetler ya da terör saldırısı ile zarar görmesi durumunda kasko kullanmak faydalı olur.

Bunun yanında arabaların bazıları sıfır alındığında daha yüksek koruma sağlamak için kasko tavsiye edilir. Kasko değer listesi bu amaçla başta sıfır araçlar olmak üzere 15 yıla kadar olan araçları korumak için kullanılan bir yöntemi temsil eder. Bu sayede insanlar arabalarının zarar görmesi durumunda kendilerini rahat hissedebilirler.

Kasko yaptırmak daha yüksek koruma sağladığı için tavsiye edilir. Aynı zamanda kasko yaptırarak il bazlı değişikliklere karşı da koruma sağlanmış olur. Bazı illerimizde doğal afet ya da terör gibi riskler daha yüksek olduğu için araçların korunmasında farklılıkları ihtiyaç duyulur. Yeni ya da 15 yaş altı araçlarda kasko değer listesi bazlı işlemler yapılır.

Kasko Değer Listesi Nerede Yayınlanır?

Türkiye sigorta ve reasürans şirketleri birliği sayfasında yayınlanan değerlere göre fiyatlandırma yapılır. Burada her sene güncel bir şekilde yayınlanan kasko değer listesi kasko yapan ve yaptıranlar için bir dayanak noktası oluşturur. Araçların hangi değerlerine bakarak hangi illerde hangi model araçların ne fiyattan kasko yapıldığını bu siteden görmek mümkündür.

Söz konusu değerler sayesinde sigorta firmaları arasında bir birlik sağlanması mümkün olur. Aynı zamanda müşterilerin araç alırken ya da başka durumlarda başvuracağı bir kaynak olarak bu sayfa hizmet verir. Günümüzde arabaların değerlerinin ortaya konulması aşamasında bu sayfa sizleri önemli hizmetler sunar.

Başka İçerik:  Kasko Şirketi Seçmek için İpuçları

Kasko değerlendirmesinin yapılabilmesi açısından ortaya çıkan bu farklılıkların giderilebilmesi için ortak hareket etmek isteyen sigorta firmaları  kasko değer listesi  üzerinden yararlanabilirler. Bazı illerde risk daha yüksek olduğu için ve bazı araçlarda bozulma ihtimali daha yüksek olduğu için kasko bedelleri daha yüksek çıkar. Kasko aynı zamanda tam olarak kapsama alanına göre de farklılık gösterir.

15 Yaş Üzeri Araçlara Nasıl Kasko Yaptırılır?

15 yaş üzeri araçlarda kasko yaptırabilmek için kasko değer listesi bir anlam ifade etmez.  Bu nedenle başka uygulamalar söz konusu olur. Öncelikle bu aşamada internet sitelerinde yer alan bilgilere bakmak gerekir. Firmalar 15 yaş ve üzeri araçlara kasko uygulamak için aracın durumuna ve bulunduğu ile bakarak risk üzerinden hesaplama yaparlar.

Bu hesaplama sayesinde aracın değerlendirilmesi ve aracın kasko bedelinin ortaya konulması mümkün olur. Günümüzde kasko bedellerinin hesaplanması noktasında ön plana çıkan fiyatlandırmalar aracın bu değerlerinden kaynaklanır. Çok eski araçlarda kasko yaptırmak aracın sağlık durumu nedeni ile daha yüksek olabilir.

Sonuç olarak kasko değer listesi dışında 15 yaş üzeri araçlarda kasko hesaplaması yapılır. Böylelikle araç sahiplerinin de arabalarını daha rahat korumaları mümkün olur. Günümüzde araç değerlerinin hesaplanması noktasında öne çıkan bu tür detaylar sayesinde arabaların kasko bedellerinin hesaplanması noktasında aranılan nitelikler karşılanmış olur.  

Yorum yapın